Raport Białoruś

Putin: Gazprom da Ukrainie dwa razy tańszy gaz; będą konsultacje przed umową z UE

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 12:20
Rosyjskie banki przyznały Ukrainie kredyt w wysokości 750 mln dol., a Gazprom udostępnił jej gaz po cenie ulgowej - 260 dol. za 1 tys. m sześciennych - powiadomił prezydent Rosji Władimir Putin.
Władimir Putin.
Władimir Putin.Foto: PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

Zapowiedział konsultacje z Kijowem przed jego umową z UE. - Mimo że trwają emocjonalne i burzliwe dyskusje związane z możliwym podpisaniem przez Ukrainę umowy, nasze banki przed dziesięcioma dniami, oczywiście nie bez mojej wiedzy, załatwiły Ukrainie kolejny kredyt w wysokości 750 mln dolarów, a Gazprom, też nie bez wiedzy rosyjskich władz, zdecydował się pomóc Ukrainie zapełnić magazyny gazem po ocenie ulgowej - 260 dolarów za tysiąc metrów sześciennych - powiedział prezydent Rosji na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC).
Putin przypomniał, jak pisze Interfax-Ukraina, że całkiem niedawno cena 1 tysiąca metrów sześciennych gazu dla Ukrainy wynosiła 400 dolarów. - Udzieliliśmy ulgi (...) Współpracujemy, pomagamy naszym ukraińskim partnerom, naszym przyjaciołom - powiedział Putin.
Zapowiedział też, że Rosja i Ukraina przeprowadzą konsultacje na szczeblu rządowym, żeby ocenić konsekwencje podpisania przez Ukrainę umowy o wolnym handlu z UE.
Na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Ukraina ma podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią.

Minister z rządu Julii Tymoszenko: Ukraina podpisze historyczną umowę z Unią Europejską >>>

Moskwa sprzeciwia się planom Kijowa, uważając, że miejsce Ukrainy jest w Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Doradca Putina do Ukraińców: nie idźcie drogą Mazepy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 20:20
Apel taki skierował do Ukraińców doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Siergiej Głazjew w związku z planami podpisania umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister z rządu Julii Tymoszenko: Ukraina podpisze historyczną umowę z Unią Europejską

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 12:47
Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską będzie podpisana w Wilnie – ocenił w rozmowie z portalem Polskiego Radia były minister gospodarki w rządzie Julii Tymoszenko, Bohdan Danyłyszyn. Jest przekonany, że wszystkie przeszkody na drodze do tej umowy będą pokonane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tymoszenko trafi do niemieckiego szpitala? "Czekamy"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 15:42
Rząd niemiecki poinformował, że jest gotowy do przyjęcia na leczenie znajdującej się w ukraińskim więzieniu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.
rozwiń zwiń