Raport Białoruś

Papież prosi o informacje o księdzu zatrzymanym przez KGB

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 17:00
Papież Franciszek pytał o sytuację księdza Lazara, zatrzymanego przez białoruskie KGB, w czasie spotkania z metropolitą białoruskim abpem Tadeuszem Kondrusiewiczem – informuje portal catholic.by
Ksiądz Władysław Lazar
Ksiądz Władysław LazarFoto: nn.by/catholic.by

Papież Franciszek dowiedział się o sprawie białoruskiego księdza podczas spotkania z nuncjuszem apostolskim na Białorusi, Claudio Gugerottim 30 września. Papież Franciszek pamiętał o tej sprawie i pytał o jego sytuację również później, w czasie spotkania z metropolitą białoruskim Tadeuszem Kondrusiewiczem – informuje catholic.by.

Spotkanie papieża z białoruskim metropolitą odbyło się 3 października w Rzymie. Abp Kondrusiewicz podarował Franciszkowi jego pierwszą encyklikę Lumen fidei, wydaną w przekładzie na język białoruski. Prezentacja przekładu odbyła się wcześniej w Mińsku. Tłumaczenie opracowali białoruscy duchowni z sekcji przy Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi.

Potem papież Franciszek sam zadał pytanie o położenie księdza Władysława Lazara. Papież po raz kolejny wyraził swoje zaniepokojenie jego aresztowaniem. Papież Franciszek podkreślił, że chce osobiście być informowany o wszystkich szczegółach tej sprawy i o tym, jak będzie rozwiązana.

Ksiądz w areszcie KGB

12 września catholic.by poinformował, że ksiądz Lazar został oskarżony i zarzuca mu się przekazanie pieniędzy oraz dóbr materialnych człowiekowi, który jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz innego państwa.
Wkrótce potem Kościół katolicki potwierdził, że aresztowano katolickiego proboszcza parafii w Borysowie Władysława Lazara. Według niezależnych mediów został zatrzymany 31 maja. Jego krewni i znajomi mówią, że ksiądz był bardzo aktywny jako duszpasterz i to mogło komuś nie przypaść do gustu.
Ksiądz Lazar jest obywatelem Białorusi. Studiował w seminarium w Grodnie, a następnie w Polsce.

catholic.by/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: zatrzymano szpiega związanego z Kościołem katolickim

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 18:01
Funkcjonariusz służb specjalnych, który pracował na rzecz państw obcych, został zatrzymany na Białorusi - oświadczył Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media na Białorusi: KGB aresztowało katolickiego księdza

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 22:00
- Miesiąc temu KGB zatrzymało księdza Władysława Lazara, proboszcza parafii w Borysowie - poinformował o tym białoruski dziennikarz Konstantin Szytal, powołując się na informacje uzyskane od księży katolickich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi KGB aresztowało księdza. Kościół katolicki potwierdza

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 17:37
Sprawą zajmuje się nuncjatura apostolska w Mińsku. Jak ustaliły niezależne media białoruskie, KGB zatrzymało około miesiąca temu proboszcza parafii w Borysowie, ks. Władysława Lazara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksiądz zatrzymany przez KGB. Wydłużono areszt, nie pozwolono na przekazanie modlitewnika

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 11:12
Księdzu Władysławowi Lazarowi, aresztowanemu około dwa miesiące temu przez białoruskie specsłużby, 1 sierpnia wydłużono areszt jeszcze o tydzień – tak powiedziała Radiu Swaboda siostra duchownego, pani Janina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białorusini żądają wyjaśnienia w sprawie zatrzymania księdza Lazara przez KGB

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 02:00
Władysław Lazar, duchowny z parafii w Borysowie, ponad dwa miesiące temu został zatrzymany przez białoruskie służby specjalne, KGB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: KGB przetrzymuje księdza bez podania przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 08:00
Niezarejestrowane Centrum Obrony Praw Człowieka ”Wiasna” zaapelowało do białoruskiego KGB o podanie przyczyny zatrzymania księdza Władysława Lazara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksiądz Lazar oskarżony o zdradę państwa. Jest w areszcie KGB

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 17:56
Zatrzymany przez białoruskie KGB katolicki ksiądz Władysław Lazar został oskarżony z artykułu o zdradzie państwa - poinformował białoruski Kościół rzymskokatolicki na swojej stronie internetowej catholic.by.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Metropolita Kondrusiewicz apeluje o modlitwę za księdza Lazara

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 13:49
Zwierzchnik białoruskich katolików Tadeusz Kondrusiewicz powiedział wiernym, że trudno prognozować, jak zakończy się sprawa zatrzymanego przez KGB księdza Władyslawa Lazara.
rozwiń zwiń