X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Media na Białorusi: KGB aresztowało katolickiego księdza

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 22:00
- Miesiąc temu KGB zatrzymało księdza Władysława Lazara, proboszcza parafii w Borysowie - poinformował o tym białoruski dziennikarz Konstantin Szytal, powołując się na informacje uzyskane od księży katolickich.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jak napisał dziennikarz na swoim profilu na Facebooku, Władysław Lazar, proboszcz parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Borysowie, znajduje się w areszcie KGB.

- Ksiądz Władysław Lazar to wspaniały człowiek. Tylko tacy ludzie mogą decydować się na drogę kapłaństwa. Każdego, kto zwracał się ku niemu, przyjmował z uśmiechem, wzbudzającym zaufanie. Ludzie bardzo go szanują. Władze regionu także szanują księdza Władysława, liczą się z nim, a jeśli zachodzi pilna potrzeba, to pomagają – pisze na Facebooku dziennikarz.

Z kolei według portalu „”Nasza Niwa”, który powołuje się na swoje źródła, rozmowy na temat księdza Lazara prowadzi z władzami nuncjusz Watykanu na Białorusi, Claudio Gugerotti.

Łukaszenka o zatrzymaniu pracownika służb specjalnych

Białoruskie portale niezależne przypominają w tym kontekście, że Aleksander Łukaszenka poinformował w piątek o zatrzymaniu rzekomego pracownika służb specjalnych, pracującego na rzecz obcych państw. – Niedawno zatrzymaliśmy jednego zdrajcę, który pracował dla specsłużb i który przez przedstawicieli kościoła katolickiego był związany z obcymi państwami – oświadczył Łukaszenka w piątek. Dodał, że zatrzymany ”przekazywał informacje, ale również z powodu jego działalności ucierpieli ludzie, którzy pracują za granicą”. Z kontekstu wynika, że Aleksander Łukaszenka mówił o zatrzymaniu współpracownika białoruskich służb.

Nie wiadomo na razie, czy sprawa zatrzymania księdza Lazara ma związek z zatrzymaniem wspomnianym przez Aleksandra Łukaszenkę.

Portal "Salidarność" pisze, że w związku ze słowami Łukaszenki, kościół katolicki na Białorusi niedługo przedstawi oświadczenie prasowe.

Księża katoliccy: to zły znak

Jak pisze portal Karta 97, ksiądz Lazar jest obywatelem Białorusi, uczył się w seminarium grodzieńskim, a potem w Polsce. Portal zaznacza, że księża uznali aresztowanie Lazara za zły znak, przypominają, że za ”związki z zagranicą” masowo zatrzymywano duchownych w czasach sowieckich. Faktycznie związki z zagranicą ma każdy ksiądz, jako że ośrodek i stolica Kościoła znajduje się w Watykanie. Portal Karta 97 podkreśla, że Kościół katolicki, w odróżnieniu od niektórych innych wyznań, nie dopuszcza kontroli specsłużb nad sobą, i zachowuje dystans do władz.

Media przypominają również, że około miesiąca temu papież Franciszek wyraził swoje współczucie dla tych, którzy cierpią na Białorusi. Wiele osób uznało to za wsparcie dla więźniów sumienia, w których uwolnieniu Kościół katolicki starał się pośredniczyć.

Charter97.org/in./agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Paweł II wkrótce będzie świętym. "On kochał Białoruś oraz Rosję"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 19:44
Białoruscy katolicy nie kryją radości z podpisania przez papieża Franciszka dekretu o cudzie za wstawiennictwem Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: obchody 400-lecia obrazu z Budsławia

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 13:00
40 tysięcy wiernych uczestniczyło w głównym nabożeństwie obchodów w Sanktuarium Narodowym w Budsławiu na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek przyjedzie na Białoruś? Legat: nie będzie trudno go namówić

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 12:00
Uroczystości 400-lecia obrazu z sanktuarium Matki Bożej w białoruskim Budsławiu mogą przybliżyć wizytę papieża Franciszka w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: zatrzymano szpiega związanego z Kościołem katolickim

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 18:01
Funkcjonariusz służb specjalnych, który pracował na rzecz państw obcych, został zatrzymany na Białorusi - oświadczył Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń