Raport Białoruś

Swietłana Aleksijewicz na czele Czarnobylskiego Szlaku

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 23:59
Laureatka literackiego Nobla Swietłana Aleksijewicz będzie honorową przewodniczącą tegorocznego Czarnobylskiego Szlaku w Mińsku – poinformował portal PolskieRadio.pl Wiaczesław Siwczyk, lider Ruchu Solidarności „Razem” po posiedzeniu komitetu organizacyjnego.
Audio
  • Białoruski opozycjonista Wiaczesław Siwczyk: Swietłana Aleksijewicz będzie honorową przewodniczącą komitetu organizacyjnego Czarnobylskiego Szlaku (PolskieRadio.pl)
  • Plany na Czarnobylski Szlak. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Swietłana Aleksijiewicz
Swietłana AleksijiewiczFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Przemarsz odbędzie się 26 kwietnia od Białoruskiej Akademii Nauk do kaplicy czarnobylskiej - zaznaczył działacz. Opozycjonista zaznaczył, że noblistki 26 kwietnia nie będzie w Mińsku, ale objęła honorowy patronat nad tym wydarzeniem.

Czarnobylski Szlak to tradycyjny pochód w rocznicę katastrofy czarnobylskiej, która miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku.

Uczestnicy wspominają tę tragedię. W ostatnich latach niektórzy protestują też przeciw budowie elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi.

Swietłana Aleksijewicz otrzymała w ubiegłym roku literacką nagrodę Nobla. Jedna z jej książek, „Czarnobylska modlitwa”, poświęcona jest katastrofie elektrowni. Opisuje w niej m.in. losy ludzi, którzy z jej powodu ucierpieli, stracili bliskich. Relacjonuje, jak władze ZSRR trzymały informacje o wybuchu w sekrecie, choć kosztowało to życie i zdrowie wielu osób, a także jak likwidowano skutki katastrofy, często nie dbając o podstawowe środki bezpieczeństwa dla osób zaangażowanych w tę operację.

Wybuch radioaktywny skaził około jednej piątej terenów obecnej Białorusi.

PolskieRadio.pl/IAR/agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Białoruś potrzebuje Havla". Białoruska noblistka: gdybym była prezydentem, wzbudziłabym ruch w społeczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 12:01
Laureatka literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz powiedziała w sobotę w samolocie do Sztokholmu, gdzie 10 grudnia odbierze to wyróżnienie, że gdyby była prezydentem Białorusi, postarałaby się wzbudzić ruch w społeczeństwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noblistka: piszę, żeby dowiedzieć się, dlaczego tak nieciekawie żyjemy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 06:32
Tegoroczna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Białorusinka Swietłana Aleksijewicz opowiedziała w niedzielę w Akademii Szwedzkiej m.in., jak reaguje na krytykę ze strony Rosji oraz co sądzi o energetyce jądrowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Swietłana Aleksijewicz opowiedziała o tragedii ludności ZSRR i nadziejach Białorusi. Na ceremonii zabrzmiał język białoruski

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 08:00
Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz otrzymała w czwartek 10 grudnia literacką nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. W mowie bankietowej wspomniała o dążeniach Białorusi i krajów byłego ZSRR do wolności, fragment przemówienia wygłosiła w języku białoruskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: resort kultury nie widzi potrzeby nagradzania noblistki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 23:59
Białoruskie ministerstwo kultury nie zamierza na razie występować z inicjatywą przyznania tytułu zasłużonego działacza kultury Białorusi laureatce literackiej Nagrody Nobla Swietłanie Aleksijewicz – poinformował wiceminister kultury Wasil Czernik.
rozwiń zwiń