Raport Białoruś

Swietłana Aleksijewicz: w tych czasach najważniejsze jest zachowanie ludzkiej godności

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 11:00
W naszych czasach najważniejsze jest zachowanie ludzkiej godności - mówiła Swietłana Aleksijewicz na spotkaniu z mieszkańcami białoruskiej stolicy.
Audio
  • Swietłana Aleksijewicz o Ukrainie, Białorusi i swoim pisarstwie. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Swietłana Aleksijewicz
Swietłana AleksijewiczFoto: PAP/Abaca

W naszych czasach najważniejsze jest zachowanie ludzkiej godności - mówiła Swietłana Aleksijewicz na spotkaniu z mieszkańcami białoruskiej stolicy.  Pierwsze spotkanie z białoruskimi czytelnikami ubiegłorocznej laureatki literackiej Nagrody Nobla odbyło się przy okazji prezentacji książki poświęconej Aleksijewicz, którą wydała niezależna rozgłośnia "Radio Swaboda".

Aleksijewicz zwracając się do niemal pół tysiąca uczestników spotkania powiedziała, że pisać jest zawsze trudno i Nagroda Nobla nie jest tu pomocna.

Pisarka sporo miejsca poświęciła Ukrainie, skąd pochodzi jej matka. Powiedziała, że na Ukrainie ludzie chcą nowego życia, a to, co robi rosyjska telewizja z przekazami o Ukrainie jest przestępstwem.

Czytaj też:
al121a.jpg
Swietłana Aleksijewicz honorową szefową Czarnobylskiego Szlaku

Wyraziła żal, że białoruscy dziennikarze nie mogą jeździć na Ukrainę tak jak polscy, rozmawiać z ludźmi i pisać o tym, co jest najważniejsze. - Reportaż polityczny jest bardzo dobrze rozwinięty w Polsce. Polscy dziennikarze jeżdżą po całym świecie. Rozumiecie: to Polakom jest po coś potrzebne, a nam nie. Dlatego mamy tam inny naród, kultura ma większy horyzont. To potem rzutuje na wszystko. A my siedzimy i słuchamy, kto gdzie ile mleka nadoił - mówiła Aleksijewicz.

Pisarka poinformowała, że obecnie pisze dwie nowe książki - jedną o miłości, a drugą - o starości i śmierci.

Mówiła również, że i Białorusini pewnego dnia odnajdą w rezydencji władz "złoty baton", tak jak miało to miejsce w luksusowej willi zbiegłego prezydenta Wiktora Janukowczya.

IAR/agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Białoruś potrzebuje Havla". Białoruska noblistka: gdybym była prezydentem, wzbudziłabym ruch w społeczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 12:01
Laureatka literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz powiedziała w sobotę w samolocie do Sztokholmu, gdzie 10 grudnia odbierze to wyróżnienie, że gdyby była prezydentem Białorusi, postarałaby się wzbudzić ruch w społeczeństwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noblistka: piszę, żeby dowiedzieć się, dlaczego tak nieciekawie żyjemy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 06:32
Tegoroczna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Białorusinka Swietłana Aleksijewicz opowiedziała w niedzielę w Akademii Szwedzkiej m.in., jak reaguje na krytykę ze strony Rosji oraz co sądzi o energetyce jądrowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Swietłana Aleksijewicz opowiedziała o tragedii ludności ZSRR i nadziejach Białorusi. Na ceremonii zabrzmiał język białoruski

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 08:00
Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz otrzymała w czwartek 10 grudnia literacką nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. W mowie bankietowej wspomniała o dążeniach Białorusi i krajów byłego ZSRR do wolności, fragment przemówienia wygłosiła w języku białoruskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: resort kultury nie widzi potrzeby nagradzania noblistki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 23:59
Białoruskie ministerstwo kultury nie zamierza na razie występować z inicjatywą przyznania tytułu zasłużonego działacza kultury Białorusi laureatce literackiej Nagrody Nobla Swietłanie Aleksijewicz – poinformował wiceminister kultury Wasil Czernik.
rozwiń zwiń