Raport Białoruś

Rosja i Białoruś planują manewry Zapad 2017. Szef MON Rosji: musimy podjąć działania obronne, także na zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 23:59
Scenariusz manewrów Zapad-2017 uwzględni zwiększenie aktywności wojsk NATO w pobliżu granic Państwa Związkowego Rosji i Białorusi - zapowiedział w środę w Mińsku rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Ćwiczenia odbędą się we wrześniu przyszłego roku. W środę odbyło się kolegium szefów MON Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

CZYTAJ TEŻ
print labiedzka niaklajeu statkiewicz 1200.jpg
PO CO ROSJI BAZY? TĘ HISTORIĘ JUŻ ZNAMY

W pracach nad koncepcją i scenariuszem ćwiczeń (Zapad-2017) zostanie uwzględniona sytuacja, związana ze zwiększeniem aktywności NATO w pobliżu granic Państwa Związkowego – powiedział minister, cytowany przez rosyjską agencję TASS.

Szojgu wypowiadał się po zakończeniu spotkania wspólnego kolegium ministerstw obrony Rosji i Białorusi, które odbyło się w środę w Mińsku i było poświęcone obronności państwa związkowego, w skład którego wchodzą oba kraje.

Szojgu poinformował, że wspólne przyszłoroczne manewry Zapad-2017 odbędą się na kilku poligonach w Rosji i Białorusi.

Szojgu: Rosja musi się bronić

W trakcie posiedzenia mówił, że "na zachodnich granicach Państwa Związkowego USA i inni członkowie NATO aktywnie zwiększają swój potencjał ofensywny, otwierając nowe bazy i rozwijając infrastrukturę wojskową”.

- Nie ustają próby narzucenia swojej woli innym państwom za pomocą dyktatu gospodarczego i politycznego, a także siły wojskowej. Prowadzona jest otwarta wojna informacyjna – oświadczył. Jego zdaniem "Rosja jest zmuszona do podjęcia w odpowiedzi działań o charakterze obronnym, w tym także na zachodnim kierunku strategicznym”.

Szojgu ocenił, że wspomniane działania Zachodu "naruszają stabilność strategiczną”.

- Wysoki poziom dwustronnej współpracy (z Białorusią) i uzgodnione stanowiska w kluczowych kwestiach dotyczących globalnej i regionalnej stabilności pozwalają skutecznie rozstrzygać sprawy związane ze wzmocnieniem potencjału obronnego Państwa Związkowego – oświadczył Szojgu. Dodał, że jest to szczególnie ważne teraz, kiedy międzynarodowe mechanizmy antykryzysowe nie są w pełni skuteczne, a ogniska napięć przybliżyły się do granic Rosji i Białorusi.

Dozbrajanie na Zachodzie i ćwiczenia, w tym wspólnie z Białorusią

Rosyjski minister mówił o tym, że Rosja obecnie poświęca wiele uwagi wyposażeniu wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego w nowoczesne uzbrojenie i sprzęt wojskowy, jak również organizacji ćwiczeń w zakresie przygotowania operacyjnego i bojowego. Jak podkreślił, część z tych ćwiczeń jest prowadzona wspólnie z Białorusią.

Szojgu wymienił manewry organizowane w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB): "Współpraca-2016” (Wzaimodziejstwije-2016) i „Niezłomne Braterstwo-2016” (Nieruszymoje bratstwo-2016).

Szojgu oznajmił również, że w 2016 r. rosyjskie zakłady zakończyły remont kapitalny przeciwlotniczych systemów rakietowych S-300PS, które wcześniej Rosja bezpłatnie przekazała Białorusi.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Coraz więcej sił Rosji na Zachodzie. "Wystarczą do stworzenia przewagi nad Ukrainą"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 16:17
O rozmieszczaniu wojsk na zachodzie Federacji Rosyjskiej informuje dziennik "Wiedomosti", komentując niedawną wypowiedź ambasadora Rosji w Mińsku Aleksandra Surikowa o tym, że przyczyną rozlokowywania tych sił jest zagrożenie ze strony Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co Rosji bazy? Były wojskowy Mikoła Statkiewicz: ten scenariusz już znamy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 11:17
Już same zapowiedzi sojuszu Międzymorza, państw regionu, budzą w Rosji strach. Nie przypadkiem rosyjska baza powstaje w Klińcach, przy białoruskiej granicy. Wojska z tej bazy mogą zająć ten fragment białorusko-ukraińskiej granicy, przez który można udzielić pomocy wojskowej. Dalsza część granicy, od Mozyrza, to nadprypeckie błota – mówił w Warszawie Mikoła Statkiewicz, były wojskowy, opozycjonista, były więzień polityczny. W niezależnej Białorusi zakładał Białoruskie Zjednoczenie Wojskowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Malicki: Rosja może zdecydować się na działania przed przybyciem wojsk NATO

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 12:02
Koncepcja Międzymorza, sojuszu regionalnego, zawsze powracała, gdy pojawiało się zagrożenie - mówił Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej. Podkreślił, że państwa regionu są bardzo żywo zainteresowane taką inicjatywą. Dyrektor Studium Europy Wschodniej ostrzegał też przed ewentualnością, że Rosja zdecyduje się na nowe działania przed przybyciem do państw flanki wschodniej NATO nowych oddziałów wojskowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraiński analityk: tylko demokratyczna Białoruś zagwarantuje bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 13:29
Agenda praw człowieka na Białorusi nie jest obecnie na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o politykę wobec tego kraju, nie słyszymy wiele na temat tych kwestii, na temat rozmów z Białorusią na ten temat – zauważył Maksym Khyłko, ukraiński politolog, na konferencji OBWE w Warszawie. Pomijanie kwestii demokracji na Białorusi jest w jego ocenie dużym błędem.
rozwiń zwiń