Raport Białoruś

Białoruś: część opozycji jednoczy się dla referendum

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 15:34
Trzy opozycyjne ugrupowania zamierzają przygotować referendum i zaproponować jego przeprowadzenie władzom. - Aleksander Łukaszenka od 20 lat wygrywa każde głosowanie - zauważają inni opozycjoniści, którzy nie widzą szans na powodzenie tego projektu.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): część opozycji deklaruje zjednoczenie
Białoruś: część opozycji jednoczy się dla referendum
Foto: svaboda.org

Trzy opozycyjne partie, Białoruski Front Narodowy Aleksieja Janukiewicza, ruch ”O wolność” Aleksandra Milinkiewicza i ”Mów prawdę” Uładzimira Niaklajuea ogłosiły, że razem rozpoczną przygotowania do ogólnokrajowego referendum. Na konferencji prasowej trzy partie ogłosiły początek strategicznego partnerstwa w tym zakresie.

Politycy latem zamierzają wyruszyć na objazd 30 miast, by dowiedzieć się, jakie problemy są najistotniejsze dla ich mieszkańców. W pierwszym kwartale 2014 roku na Białorusi mają się odbyć wybory samorządowe. Do tego czasu trzy partie chcą wybrać pytania do swojego referendum, a podczas samych wyborów zamierzają zbierać podpisy poparcia dla swojego projektu. Politycy oświadczyli też, że zwrócą się do władz o możliwość zorganizowania referendum.

Jak pisze portal Karta 97, Uładzimir Niaklajeu zapowiedział, że współpraca ma objąć trzy kampanie wyborcze: samorządową, prezydencką i parlamentarną. Politycy tłumaczyli, że ich akcja ma zaktywizować społeczeństwo. Jak stwierdzili, większość Białorusinów chciałaby przemian, nie ufają jednak, że opozycja mogłaby je przeprowadzić. Stąd politycy tych trzech partii wpadli na pomysł, by spytać Białorusinów, jakich zmian sobie życzą i kto je powinien przeprowadzać.  

Trzy partie utrzymują także, że podczas wyborów prezydenckich chcą zająć wspólne stanowisko i wystawić jednego kandydata.

"Łukaszenka wygra każde referendum"

Tę inicjatywę skomentował dla portalu Karta 97 lider opozycyjnego ugrupowania Zjednoczona Partia Obywatelska, Anatol Labiedźka. Swoim kolegom życzył dobrych rezultatów, jako że jego partia popiera różne inicjatywy ukierunkowane na zjednoczenie opozycji. Zaznaczył, że na razie widać tylko deklarację o współpracy. Anatol Labiedźka podkreślił, że na Białorusi nie można mówić o udziale opozycji w wyborach, a co najwyżej o politycznych kampaniach. – W naszym kraju wyborów nie ma już od 20 lat. Bez zmiany reguł gry, Łukaszenka może ”wygrać” we wszystkich wyborach i referendach  - stwierdził Labiedźka.

Opozycjonista podkreślił, że organizacje niezależne powinny skoncentrować swoje wysiłki właśnie na zmianie reguł gry. – To można osiągnąć, tylko kiedy na ulice wyjdzie nie 30-40 tysięcy, a 300-400 tysięcy ludzi. Jesteśmy gotowi współpracować z tymi, którzy postawią sobie taki cel – powiedział Labiedźka.

svaboda.org/charter97.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Aleś Bialacki za kratami. Brak o nim informacji

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 07:47
Aleś Bialacki, więzień reżimu Aleksandra Łukaszenki spędza Dzień Wolności w więzieniu. – Nie ma informacji o jego zdrowiu, zakazano widzeń. Zobaczę go dopiero w sierpniu – mówi żona białoruskiego obrońcy praw człowieka Natalia Pinczuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żona Bialackiego krytykuje wysłannika europarlamentu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 13:44
Natalia Pinczuk jest zdziwiona słowami Justasa Paleckisa, wiceprzewodniczącego delegacji Parlamentu Europejskiego na Białoruś. Europoseł stwierdził, że być może nie trzeba naciskać na pełną rehabilitację więźniów politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Bezwarunkowy dialog Unii z Łukaszenką to wyniszczenie opozycji”

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 07:00
Wygląda na to, że Unia Europejska zamierza zacząć dialog z władzami białoruskimi. Boję się do czego to może doprowadzić – pisze Franak Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarnobylski szlak: marsz opozycji w rocznicę katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 18:00
W stolicy Białorusi, Mińsku, odbędzie się demonstracja upamiętniająca rocznicę awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu. Na Białorusi ponad milion osób mieszka na terenach skażonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki ukarany. Nie dostanie paczek z żywnością

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 07:34
Natalia Pińczuk, żona Alesia Bialackiego, dowiedziała się w kolonii w Bobrujsku, że na uwięzionego obrońcę praw człowieka nałożono kolejną karę więzienną.
rozwiń zwiń