Luca Francesconi i utwór "Cobalt, Scarlet - Two colours of Down"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 10:00
Luca Francesconi w orkiestrowym utworze "Cobalt, Scarlet - Two colours of Down" transformuje dwa rodzaje muzycznej materii, inspirując się doświadczaniem nieba o świecie. Utwór zabrzmiał w nagraniu Radion Sinfoniaorkesteri - Finnish Radio Symphony Orchestra pod dyrekcją Rolfa Gupty.
Włoski kompozytor Luca Francesconi
Włoski kompozytor Luca FrancesconiFoto: Jurek Holzer/TT newsagency/Forum

Nurit Stark - fenomenalna izraelska skrzypaczka i altowiolistka nagrała solowe utwory XX-wiecznych kompozytorów węgierskich, Beli Bartoka, Sandora Veressa i Gyorgy Ligetiego oraz utwór Petera Eotvosa skomponowany dla niej. Fragmenty tej znakomitej płyty znalazły się również w programie audycji.

Z kolei muzykę estońskiego kompozytora, Veljo Tormisa (1930-1017) inspirowaną estońskim folklorem zaśpiewała Iris Oja z Orkiestrą Kameralną z Tallina prowadzoną przez Tonu Kaljuste.

A na otwarcie zabrzmiały szmery, glissanda, mikro - przekształcenia i melizmaty wydobywane z gitary elektrycznej przez Raphael Roginski. Magia unikatowego świata dźwiękowego kreowanego przez tego artystę na najnowszej jego płycie "Talan" patronować będzie naszym nocnym muzycznym peregrynacjom.

***

"Nowa strefa" jest weekendową odsłoną "Nocnej strefy", w której gramy muzykę współczesną. 

Autorami pasma są: Ewa Szczecińska, Joanna Grotkowska i Marek Zwyrzykowski. Joanna Grotkowska skupia się przede wszystkim na prezentowaniu utworów z Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów, Marek Zwyrzykowski na muzyce elektroakustycznej, a audycje Ewy Szczecińskiej to autorski wybór nowości muzyki współczesnej, muzyki eksperymentalnej oraz spotkania między różnymi scenami muzyki naszych czasów, a także rozmowy z kompozytorami i muzykami.

Posłuchaj
119:37 2023_11_05 00_00_11_PR2_Nowa_strefa.mp3 Luca Francesconi i utwór "Cobalt, Scarlet - Two colours of Down" (Nowa strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 5.11.2023

Godzina emisji: 00.00

mgc

Czytaj także

Andrzej Karałow i jego muzyka organiczna

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 23:00
Bohaterem audycji był Andrzej Karałow - pianista, improwizator i kompozytor urodzony w 1991 roku w Łodzi. Komponowanie muzyki zaczyna się dla niego od kontemplowania przestrzeni między ziemią, wodą, powietrzem a niebem, dlatego jego muzyka jest bardzo organiczna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Aftyka Quintet - debiutanci, którzy już wiedzą, że nagrają kolejną płytę

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 12:49
- "Frukstrakt" nie znaczy zupełnie nic, ale dla mnie jest to o tyle interesujące, że ja raczej staram się podchodzić do życia w sposób logiczny. Każdego dnia nagle przychodzi ten moment, że udajemy się spać, i którejś nocy przyśniło mi się właśnie to słowo - mówił w "Poranku Dwójki" kontrabasista Michał Aftyka o debiutanckiej płycie swojego jazzowego kwintetu pt. "Frukstrakt".
rozwiń zwiń