Samotne czy społeczne. Jak żyją dzikie pszczoły?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2025 08:22
Czy możemy na pierwszy rzut oka rozpoznać, że napotkany owad jest pszczołą? A może damy radę odróżnić samca od samiczki? Dr Justyna Kierat - biolożka zajmująca się badaniem różnorodności gatunkowej polskich pszczół, edukatorka przyrodnicza oraz ilustratorka zabierze Państwa w świat dzikich pszczół, które każdy z nas może spotkać i obserwować w parku czy ogrodzie. 
Pszczoły komunikują się ze sobą na różne sposoby. Ich mowa nie została jednak jeszcze poznana do końca.
Pszczoły komunikują się ze sobą na różne sposoby. Ich "mowa" nie została jednak jeszcze poznana do końca. Foto: shutterstock/Hamed Shahsavari

Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>

Murarka lucernowa, nożycówka pospolita, smukliki i koczownica wpadły do naszej siatki podczas rozmowy w Parku Szczęśliwickim w Warszawie. Chcą się Państwo przekonać jakie słowo, zdaniem Justyny Kierat, powinniśmy rzadziej wiązać z dzikimi pszczołami? Zapraszamy do słuchania audycji!

Zobacz też: 

***

Tytuł audycji: Zielona Dwójka

Prowadzenie: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 24.05.2025

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Wawelskie pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2024 11:00
- Kiedy mówi się o pszczołach, wiele osób myśli wyłącznie o pszczole miodnej. To ciekawy gatunek, bo ma wyjątkową biologię, ale w naszych warunkach jest zwierzęciem hodowlanym. A dzikie pszczoły to tak naprawdę populacje resztkowe, żyjące gdzieś w Puszczy Augustowskiej czy Kampinoskiej - opowiadała w Dwójce dr Justyna Kierat, biolożka, prowadząca obserwację dzikich pszczół na Wawelu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zwierzęta budują swoje domy? Niezwykła architektura gniazd

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 12:46
Architektura ptasich i zwierzęcych gniazd to temat szczególny. Domy zwierząt często są niedostępne dla naszych oczu, mimo że są tuż obok nas. – Budują nie tylko ludzie. Z różnych badań wiemy, że na metr kwadratowy człowieka przypada kilogram betonu. Ale dzięki ptakom mamy o wiele więcej pozytywnych informacji. Już w tej chwili można zobaczyć choćby sójki z materiałem gniazdowym w dziobie – mówił w Dwójce pisarz i ornitolog Michał Książek.
rozwiń zwiń