Wielki Dzień Pszczół. "Te owady są nam niezbędne do przeżycia"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2023 17:00
Wielki Dzień Pszczół to święto, które obchodzimy 8 sierpnia. - O te owady warto dbać. Jeśli pszczoły wymrą, ilość żywności na świecie spadnie w sposób bardzo znaczący - tłumaczył w rozmowie z Czwórką Dominik Pasek z fundacji Ratujmy Pszczoły.
Jak każdy z nas może pomagać pszczołom, nawet mieszkając w mieście?
Jak każdy z nas może pomagać pszczołom, nawet mieszkając w mieście?Foto: Shutterstock.com/etraveler
  • Wtorek, 8 sierpnia to Wielki Dzień Pszczół. Według Najwyższej Izby Kontroli te sympatyczne i niezwykle pożyteczne owady zarabiają dla polskiego rolnictwa od 4,1 do 4,7 miliarda złotych rocznie. 
  • Bez pszczół zniknęłaby większość owoców i wiele warzyw, a ceny innych uwielbianych produktów, jak mięso czy kawa, poszybowałyby w górę. 

Nie tylko środki chemiczne - co zabija pszczoły?

Jak tłumaczył Dominik Pasek z fundacji Ratujmy Pszczoły, jedną z głównych przyczyn wymierania pszczół jest warroza. To choroba wywoływana przez roztocza, rozwijające się na czerwiu i dorosłych osobnikach pszczół. - Żywią się ciałem tłuszczowym, są też nośnikami wielu wirusów. To w znaczący sposób osłabia organizm pszczół - podkreślał ekspert.

W drugiej kolejności to zagrożenia ze strony rolnictwa. - Czyli stosowanie różnego rodzaju środków ochrony roślin - wyliczał Dominik Pasek. - Nie ma większego znaczenia, czy dany środek jest owadobójczy czy nie. Jeśli pszczoła będzie miała kontakt z takim środkiem, jej zapach zostanie zmieniony. W konsekwencji spowoduje to, że nie zostanie wpuszczona do ula przez resztę rodziny i zginie. Poza tym pszczoły nie lubią ostrych zapachów. Nafta, silne perfumy, zapach alkoholu - to aromaty, które wzbudzają w pszczołach agresję. 

Nie tylko pszczelarze - jak każdy z nas może pomóc?

- Dużą rolę w procesie przeżywania pszczół odgrywają pszczelarze. Powinni stosować odpowiednie leki, przepisane przez Instytut Weterynarii, skuteczne w zwalczaniu pasożytów - tłumaczył Dominik Pasek. Choć panuje powszechne przekonanie, że pszczoły dają przede wszystkim miód, to nie jest cała prawda. - Największe korzyści pszczoły dają, zapylając różnego typu rośliny. W konsekwencji produktywność tych roślin zwiększa się, a to przekłada się na więcej żywności na świecie. Jeśli pszczoły wymrą ilość żywności na świecie spadnie w sposób bardzo znaczący - zaznaczył. 

Sprawdź także:

Życie w ulu - tu wszystko ma swoje miejsce

W pszczelim ulu panuje porządek i harmonia. - W procesie komunikacji pszczół wyróżnić można kilka elementów. Matka, czyli królowa komunikuje się z otoczeniem poprzez feromony. Poszczególne pszczoły robią to m.in. poprzez taniec - mówił Dominik Pasek. - Jeśli jakaś pszczoła znajdzie odpowiedni kwiat i wróci do ula, komunikuje w ten sposób pozostałym, gdzie znajduje się pożywienie i jak daleko muszą się udać. Owady świetnie orientują się w terenie i po takiej komunikacji nie błądzą. 

Sierpień - dziś pszczoły szykują się do snu

- Koniec wakacji to właściwie także koniec pszczelego sezonu, dlatego owady te szykują się już do zimowego snu. Gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza rzadko odbywają loty - mówił ekspert.

Posłuchaj
10:10 pszczoły_PR4_AAC 2023_08_08-14-15-14.mp3 Dominik Pasek o życiu pszczół i ich roli dla środowiska i naszego zdrowia (Czwórka do piątej) 

W miastach każdy z nas może pomagać tym sympatycznym owadom. - Dobrym pomysłem jest stawianie na przykład na dachach budynków uli, ale oczywiście należy to robić z głową, dostarczając im pokarm i wodę. W pobliżu powinny być drzewa miododajne, w zależności od typu ula warto zadbać też o to, by nie stał on w pełnym słońcu - tłumaczył gość Czwórki. - Badania wskazują, że jakość takiego miejskiego miodu wcale nie jest gorsza od tego produkowanego w dzikich pasiekach.   

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Dominik Pasek z fundacji Ratujmy Pszczoły

Data emisji: 08.08.2023

Godzina emisji: 14.15

kd

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zbędne kilogramy to stygmat". Jak wspierająco mówić o otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 15:30
Słowa mają moc oddziaływania na emocje i samoocenę. Dobrze wiedzą o tym osoby chorujące na otyłość. "Świnia", "grubaska", "spasiony leń" - takie słowa słyszą na co dzień, a ze stygmatyzacją z powodu wagi spotykają się na każdym kroku. 
rozwiń zwiń