To miasto trzeba zobaczyć na nowo

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 12:30
– Łódź sama w sobie, jako XIX-wieczne, poprzemysłowe miasto, w swojej najgłębszej strukturze jest czymś wyjątkowym i może zostać nazwana ikoną architektoniczną czy urbanistyczną – mówi Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.
Audio
Łódź, u Scheiblera...
Łódź, u Scheiblera...Foto: VnGrijl/Flickr, lic. CC

Ikony architektury to żelazne punkty każdej podróży, cel pielgrzymek turystów. Obfotografowane, podziwiane, nie do pominięcia, często zaprojektowane przez światowe gwiazdy sztuki. Zjawisko, jakim są ikony architektury jest bardzo pojemne i trudne do zdefiniowania, choć możemy je obserwować od wielu wieków.
– W ostatnich latach termin ikona architektury został przyporządkowany dość spektakularnym budynkom, które przeważnie są związane z instytucjami kulturalnymi – mówi Bartosz Haduch, autor książki "architectourism. Hiszpania". W tej publikacji  znajdziemy m.in. budynki powstałe na specjalne okazje, jak np. wystawy, ale także mieszkalne czy hotele. W tym subiektywnym przeglądzie współczesnej hiszpańskiej architektury nie ograniczono się tylko do tej pocztówkowej, widowiskowej.
– Przez te ostatnie trzy dekady w Hiszpanii powstało masę naprawdę niesamowitych budynków. Nie chcieliśmy zawierać tam tylko ikon i tych najbardziej znanych budynków typu Muzeum Guggenheima w Bilbao, który oczywiście w tej książce także jest, natomiast staraliśmy się także pokazać mniej znane oblicze hiszpańskiej architektury i kilka naszych odkryć – dodaje gość Marty Strzeleckiej i Michała Nowaka.
W poszukiwaniu polskiej ikony architektury zawędrowaliśmy m.in. do Łodzi, gdzie – zdaniem Jarosława  Suchana, dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi – nie da się wyodrębnić pojedynczego budynku, któremu można by nadać takie miano. – Łódź sama w sobie, jako takie XIX-wieczne, poprzemysłowe miasto, w swojej takiej najgłębszej strukturze jest czymś wyjątkowym i może zostać nazwana ikoną architektoniczną czy urbanistyczną. Nie chodzi mi przy tym tylko o same fabryki, ale cały ten zadziwiający układ: z jednej strony architektury przemysłowej, z drugiej: rezydencjalnej – mówił w Dwójce Jarosław Suchan.
W „Kulturze w wielkim mieście” rozmawialiśmy z Bartoszem Haduchem  – autorem książki "architectourism. Hiszpania", Jarosławem Suchanem – dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi, Michałem Dudą z Muzeum Architektury we Wrocławiu, Markiem Zielińskim – dyrektorem katowickiej Instytucji Kultury Ars Cameralis oraz Przemysławem Głową – przewodnikiem miejskim po Szczecinie.
Audycję prowadzili Marta Strzelecka i Michał Nowak.

Czytaj także

Film w wielkim mieście

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 07:50
Miasto to świetny plener i miejsce intrygujące ze względu na mieszkających w nim ludzi. Nic dziwnego, że tak fascynuje filmowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto się reklamuje

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 18:31
Kampanie promocyjne miast zachęcają do odwiedzin, osiedlenia się, do inwestycji. Budują dobrą markę.
rozwiń zwiń