X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Światem rządzą plemiona miejskie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 18:00
Ludzie nie umieją rozróżnić gatunków drzewa patrząc na liście, ale doskonale wiążą loga z działalnością poszczególnych firm.
Audio
  • Katarzyna Piszczkiewicz: etnofolk to nie tęsknota
  • Kasia Kmita: przetwarzam to, co widzę za oknem
  • dr Anna Weronika Brzezińska: moda na etno to nie tylko sfera estetyki
  • Jagoda Murczyńska: to dzięki tym grupom mówimy "wszyscy tak robią"
Światem rządzą plemiona miejskie
Foto: Glow Images/East News

 - Fascynacja kulturą ludową zaczęła się 100 lat temu, kiedy świat podczas rewolucji przemysłowej wydawał wymykać się spod kontroli - wyjaśnia Katarzyna Piszczkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Właśnie wtedy pojawiła się kultura masowa, etnografia i dizajn. Człowiek ma potrzebę zakotwiczenia, żyjemy w coraz bardziej w globalnej wiosce, więc poszukujemy zakotwiczenia, miejsca skąd pochodzimy, wartości, dlatego pochylamy się nad kulturą tradycyjną, rozumianą także jako swoisty powrót do natury, stąd pojawiające się też wątki ekologiczne. W ocenie Katarzyny Piszczkiewicz fascynacja tradycją ludową to nie tęsknota, a próba wykorzystania tego, co się nam - ludzkości - dotąd przytrafiło. To próba zatrzymania tego, co jest istotne, a może nam się wymknąć.

Artystka Kasia Kmita przytoczyła badania według których ludzie współcześni nie umieją rozróżnić gatunków drzewa patrząc na liście, ale doskonale wiążą loga z działalnością poszczególnych firm. Dlatego na jej pracach, łudząco podobnych do ludowych wycinanek, zamiast kogutów czy drzew pojawiają się hip hopowcy, graficiarze i skąpo ubrane dziewczyny. - Widzę ich jak tylko wyjdę z domu, tak jak niegdyś kobiety na wsi widziały przyrodę, którą potem uwieczniały na swoich wycinankach - mówi artystka.

Etnodizajn to nie tylko sfera estetyki, ale poszukiwanie stylu życia. - O nam o czymś mówi, pokazuje nam nasze potrzeby, ale ma on być też rodzajem ukojenia, bo także przecież każdy z nas chce przynależeć do jakiegoś miejsca - ocenia dr Anna Weronika Brzezińska. O miejskich plemionach i niewystarczającej już definicji subkultur opowiadała Jagoda Murczyńska, dzięki której mogliśmy prześledzić coraz intensywniej zachodzące zmiany w miejskich społecznościach.

Gośćmi "Kultury w wielkim mieście" były: Katarzyna Piszczkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie,  Kasia Kmita – artystka sztuk wizualnych, eksplorująca relacje między kulturą ludową a popkulturą, dr Anna Weronika Brzezińska – etnolożka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Jagoda Murczyńska – psycholożka i kulturoznawczyni, zajmująca się modą i sztukami wizualnymi.
Do wysłuchania rozmów zaprasza  Adam Suprynowicz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłośnik sztuki ludowej

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2011 09:00
Złote czasy polskiej kultury ludowej w gawędzie etnografa i historyka - Antoniego Kroha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harmonia gra aż nóżki chodzą

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 06:00
Oklaskują ich nie tylko ludzie starsi, ale polubiła ich i młodzież. Poczucie humoru i pasja z jaką grają zostały zauważone na festiwalach kapel. Sami o sobie, bez skromności mówią, że są najlepsi…
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Każdy muzykant miał powodzenie"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 14:48
14 listopada wręczono Nagrody im. Oskara Kolberga za "zasługi dla kultury ludowej". W Dwójce rozmawialiśmy z laureatami tego ważnego wyróżnienia.
rozwiń zwiń