X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Joanna Bator: w Japonii wróci czarna fala. Pojawi się nowy potwór

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 11:59
– Taka trauma nie mija bez śladu. Chciałabym wrócić tam, kiedy już ten nowy potwór zaryczy – mówiła w Dwójce Joanna Bator o tym, jak japońska kultura reaguje na tragiczne tsunami z 2011 roku. Okazją do spotkania z pisarką była jej najnowsza książka "Rekin z parku Yoyogi".
Audio
  • Z Joanną Bator o jej nowej książce "Rekin z parku Yoyogi" rozmawia Katarzyna Nowak (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Północna Japonia po przejściu tsunami, 13 marca 2011
Północna Japonia po przejściu tsunami, 13 marca 2011 Foto: PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

– Japonia działa jak dobrze zorganizowana maszyna, robot stworzony według najnowocześniejszej technologii. W momencie, kiedy stała się ta katastrofa, mechanizm został wstrząśnięty, ale nie przestał działać, nie rozpadł się. Wieżowce kołysały się jak ukwiały, stanęły pociągi, ale potem po prostu wszystko zaczęło działać normalnie – opowiadała Joanna Bator, wskazując na charakterystyczną dla japońskiej mentalności cechę, która nad gwałtowne emocje przedkłada pragmatykę, przekonanie, że trzeba wiele znieść i wciąż zaczynać od nowa. – Częściowo jestem już japońska, nie uległam panice. Przemawia do mnie japoński sposób radzenia sobie z traumą: trzeba wytrzymać, posprzątać bałagan, zabrać się do roboty.
Interesujące jest to, jak na tragiczne doświadczenie tsunami – i kiedy – zareaguje japońska kultura. Bo o tym, że "czarna fala wróci w japońskiej sztuce”, pisarka jest przekonana. To jedynie kwestia czasu i otwarte pytanie: w jakiej formule powrót ów nastąpi. Czy, jak w przypadku doświadczenia II wojny, będzie to kolejne monstrum, nowa Godzilla? – Pojawi się nowy potwór, którego na razie nie widzę, a chciałabym wrócić tam, kiedy już ten nowy potwór zaryczy. Co to będzie? Czy coś godzillopodobnego, czy jakaś potężna nowa subkultura, w której cała ta trauma ukaże się, ukażą się niewidoczne na powierzchni życia połączenia pomiędzy mrokiem czarnej fali a życiem codziennym Japończyków? Nie wiem, ale coś na pewno będzie, potęga japońskiej kultury jest niebywała – mówiła Joanna Bator.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą z autorką książki "Rekin z parku Yoyogi" przeprowadziła w  "Przestrzeniach kultury" Katarzyna Nowak.

Fragment
Fragment okładki książki Joanny Bator "Rekin z parku Yoyogi". Mat. prasowe Wydawnictwa W.A.B.

Joanna Bator wraca w swoim pisarstwie do Japonii, której poświęciła swój debiutancki zbiór esejów "Japoński wachlarz". Choć jest teraz znacznie bogatsza w doświadczenia i wiedzę o kraju oraz jego mieszkańcach, nie utraciła wrażliwości na głęboką odmienność kulturową.

Autorka zabiera czytelnika do miejsc, o jakich nie można przeczytać w folderach biur podróży i przewodnikach turystycznych. Wraz z nią wkraczamy do lasu samobójców w Aokigaharze, wyprawiamy się do opuszczonego miasteczka Nichitsu będącego ulubionym celem eksploratorów ruin i wdzieramy się do Akihabary, twierdzy otaku, zamkniętych w sobie fanów japońskiej popkultury.  
Prawdziwym tematem "Rekina z parku Yoyogi" zawsze są jednak ludzie – mieszkańcy Japonii z ich umiejętnością kontemplacji świata, wyjątkowo chłonną i twórczą kulturą oraz siłą, która pozwala im się podnieść nawet po tak dramatycznych wydarzeniach, jak trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu w marcu 2011 roku. (inf. wyd. Wydawnictwo W.A.B.)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tochman: slums jest materiałem łatwopalnym

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 13:00
- Slums Onyx jest kipiącym ekosystemem. Na kilku kilometrach kwadratowych mieszka kilkadziesiąt tysięcy ludzi - mówił w Dwójce Wojciech Tochman, autor książki "Eli, Eli" o rejonach skrajnej biedy w Manili, stolicy Filipin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Claudio Magris: tożsamość jest ciągłym ruchem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 14:00
- Pisarz Roberto Toscano powtarzał, że tożsamości nie powinno się fotografować, lecz należy ją sfilmować - mówił w Dwójce włoski pisarz Claudio Magris, jeden z gości krakowskiego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie warto żyć na równinach, bo tam nic nie widać

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 18:00
O miłości do gór oraz o konsekwencjach masowej turystyki dla górskiego etosu rozmawialiśmy w "Przestrzeniach kultury". Okazało się, że wiele jest nie tylko etosów, ale też rodzajów miłości, a nawet... gór.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mandela non-fiction

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 15:00
W "Przestrzeniach kultury" kolejna audycja z cyklu "Literatura non-fiction". Tym razem spotkaliśmy się z Wojciechem Jagielskim, autorem książki "Trębacz z Tembisy", w której pisze m.in. o Nelsonie Mandeli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elisabeth Asbrink znalazła klucz do szwedzkiej samoświadomości

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 20:00
– Czytelnicy mojej książki pisali do mnie: "nie poznaję kraju, który opisujesz, nie wiedziałem, że to tak wyglądało" – mówiła w Dwójce laureatka nagrody Kapuścińskiego, która w książce "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa" przypomina o szwedzkim faszyzmie.
rozwiń zwiń