Podróż do źródeł pieśni gruzińskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 17:00
- Polifonia gruzińska jest zjawiskiem unikatowym, największym osiągnięciem naszego narodu – mówił jeden z bohaterów niezwykłego reportażu Justyny Piernik z wyprawy muzycznej do Gruzji.
Audio
  • Podróż do źródeł pieśni gruzińskiej. Reportaż Justyny Piernik (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Dzieje gruzińskiej muzyki to również opowieść o zachowaniu, mimo trudnych warunków politycznych, własnej tradycji. Na zdj. Sweti Cchoweli, kościół katedralny w gruzińskim mieście Mccheta
Dzieje gruzińskiej muzyki to również opowieść o zachowaniu, mimo trudnych warunków politycznych, własnej tradycji. Na zdj. Sweti Cchoweli, kościół katedralny w gruzińskim mieście McchetaFoto: Paata Liparteliani/Flickr, lic. CC BY-SA 2.0

Podróż śladami najstarszych polifonicznych pieśni tradycyjnych i religijnych rozpoczęliśmy w gruzińskiej stolicy od spotkania z wokalnym zespołem Sakhioba, którego członkowie są wykładowcami działającej w Tbilisi szkoły regentów. Po jej zakończeniu absolwenci stają się nauczycielami  w podobnych, mniejszych szkołach, działających w różnych regionach.

W Tbilisi przysłuchiwaliśmy się liturgii prawosławnej w cerkwi Ojca Dawida na Świętej Górze. Następnie wybieraliśmy się do Telawi  w górzystej, malowniczej Kachetii, gdzie w miejscowej szkole muzycznej uczestniczyliśmy w lekcji śpiewu tradycyjnego prowadzonej przez jednego z absolwentów tbiliskiej szkoły. Specjalnym gościem tego spotkania był ostatni śpiewak tradycyjny w regionie – dziewięćdziesięcioletni Andro Simashvili, mistrz uczniów z Telawi, a zarazem – śpiewaków zespołu Sakhioba.

Na zakończenie udaliśmy się nad Morze Czarne, gdzie w wiejskim gospodarstwie rodzinnym latem ubiegłego roku organizowana była szkoła tradycyjnego śpiewu dla muzyków z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy i organizatorzy opowiadali o swoich wrażeniach z tego zderzenia kultur podczas tradycyjnej gruzińskiej biesiady.

***

Tytuł audycji: "Przestrzenie kultury"

Przygotowała: Justyna Piernik

Data emisji: 10.01.2014

Godzina emisji: 12.00 

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gruzińskie biesiadowanie w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2010 15:21
Toasty wznosi się winem, wyjątkowo wódką, natomiast piwem to już jest świadome ubliżenie komuś - mówi autor książki "Toast za przodków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gruzja bliżej Unii Europejskiej. "To historyczna chwila"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 16:56
Parlament Europejski dał zielone światło dla ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE z Gruzją. W przyjętej jednocześnie rezolucji europosłowie zaapelowali do władz w Tbilisi o zaprzestanie wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych.
rozwiń zwiń