Miłość czy nienawiść - Polacy o Rosji i Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 17:00
Polacy to rusofoby i germanofile? A może po prostu obawiamy się naszych sąsiadów? Jaka jest prawda, a co jest tylko stereotypem?
Audio
  • Miłość czy nienawiść - o Polacy o Rosji i Niemczech
Ambasada Niemiec zorganizowała w sobotę dzień otwarty z okazji 40 lat funkcjonowania Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Polsce
Ambasada Niemiec zorganizowała w sobotę dzień otwarty z okazji 40 lat funkcjonowania Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Foto: PAP/Jacek Turczyk

W  badaniach CBOS przeprowadzonych na początku tego roku sympatię do Niemców zadeklarowało 43 procent Polaków, wobec Rosjan 33 procent. Niechęć do naszych zachodnich sąsiadów żywi 24 procent ankietowanych, w stosunku do Rosjan 33 procent. 20 lat wcześniej brak sympatii w stosunku do naszych zachodnich jak i wschodnich sąsiadów deklarowało ponad 50 procent Polaków.  
Z każdym rokiem wydaje się, że jest coraz lepiej. Niewątpliwie, jak zauważa prof. Klaus Ziemer, swój udział ma w tym zmiana pokoleniowa. Młodzi ludzie pamiętają już tylko RFN albo nawet tylko zjednoczone Niemcy. Nic dziwnego, że ich postrzeganie jest inne niż tych, którzy doświadczyli okropieństw II wojny światowej. Dodatkowo coraz więcej jest kontaktów bezpośrednich między Polakami a Niemcami, coraz więcej podróżujemy, coraz częściej się spotykamy, nic więc dziwnego, że nasze wzajemne postrzeganie się zmienia, ocenia prof. Ziemer.
Jak zauważa dr Głuszkowski Niemcy są bliżej. Rosja jest geograficznie oddalona nawet o tysiące kilometrów, które trzeba pokonać lecąc do Polski z Nowosybirska. W jego ocenie lepsze stosunki z Niemcami niż Rosją wynikają z faktu, że dialog, pojednanie polsko-niemieckie zostało zapoczątkowane wcześniej, więcej się o nim mówi, media także patrzą na nie bardziej przychylnie. Jak podkreśla Piotr Głuszkowski w wielu sprawach opinie polskich i rosyjskich politologów czy historyków są bardzo zbliżone do siebie, mało kto jednak wie o współpracy specjalistów. Obraz, który dociera do nas z mediów jest zupełnie inny. Niewątpliwie, jak zauważają goście sobotnich "Przestrzeni kultury” ważny jest dialog elity, naukowców, artystów, ale nie powinien on być zupełnie oderwany od dialogu polityków. Przecież jeśli chcemy poznać się lepiej z Rosjanami, pogłębiać naszą współpracę, uczyć się naszej trudnej historii, to trzeba umożliwić obywatelom rosyjskim wizyty w Polsce, konieczne są ułatwienia wizowe dla młodzieży chcącej studiować w Polsce, czy firm chcących tu robić interesy. O dysproporcji w ilości badaczy mówiła Agnieszka Łada, podkreślająca, że obecnie w Rosji pracuje ponad 200 niemieckich naukowców, podczas gdy Polska ma tylko …dwóch pracowników w tamtejszej stacji PAN.
O genezie polsko-rosyjskich i polsko-niemieckich stereotypów, próbach ich przełamywania, kompleksach, myśleniu imperialnym i antyimperialnym rozmawiali: prof. Klaus Ziemmer politolog, wykładowca Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego, dr Agnieszka Łada, politolog, niemcoznawca, analityk, Instytutu Spraw Publicznych, ekspert , dr Piotr Głuszkowski, historyk, ekspert dialogu polsko-rosyjskiego oraz prof. Andrzej de Lazari, tłumacz, rusycysta, historyk oraz Żenia Klimakin, dziennikarz redakcji rosyjskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.
Do wysłuchania całej audycji zaprasza Bartosz Panek.


Czytaj także

Ach, ci Włosi! To naród śpiewaków...

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 17:44
Tak wzdycha bohaterka "Grupy Laokoona" Tadeusza Różewicza – sztuki, w której dużo mówi się o Włoszech, a postaci sceniczne operują wyłącznie bezmyślnie stosowanymi frazesami ("Muzeum watykańskie to las starożytnych rzeźb" stwierdza Ojciec, relacjonując swe wrażenia z włoskiej podróży)…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy w Niemczech już nie są bandytami

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2012 11:09
Stereotyp Polaka w Niemczech zmienia się. Najlepszym przykładem są seriale kryminalne, w których coraz częściej zamiast polskiego bandziora występują policjanci o polskich nazwiskach.
rozwiń zwiń