Renato Gabriele: byłem wstrząśnięty interpretacją Herberta

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 18:10
- W polskiej poezji oczarowały mnie te tematy, które czynią ją refleksyjną - mówił w "Notatniku Dwójki" Renato Gabriele, włoski poeta uhonorowany za działalność na rzecz kultury polskiej medalem "Bene Merito", odznaczeniem nadawanym przez Ministra Spraw Zagranicznych.
Audio
  • Renato Gabriele o fascynacji polską poezją (Notatnik Dwójki)
Portret Zbigniewa Herberta autorstwa Zbigniewa Kresowatego
Portret Zbigniewa Herberta autorstwa Zbigniewa KresowategoFoto: Wikipedia/Zbigniew Kresowaty

Włoskim słuchaczom Renato Gabriele przybliża wiersze nadwiślańskich poetów podczas swoich wieczorów poetyckich. Tym, co urzekło go w twórczości Zbigniewa Herberta czy Wisławy Szymborskiej, była specyficzna tematyka ich wierszy. - Trwa w nich debata, która ma podstawę filozoficzną - opowiadał gość "Notatnika Dwójki". - Poza tym w tej poezji zawsze jest jakiś komentarz w nawiasie, jakieś pouczenie, które staje się przysłowiowe. Wielu poetów polskich, żeby mówić o wolności i omijać przy tym cenzurę, używało figur biblijnych lub antycznych - zauważał.

Pierwszym polskim poetą, którego Renato Gabriele przedstawił włoskiej publiczności, był Jarosław Mikołajewski. Jego zdaniem ma on "zdolność bezpośredniej rozmowy z Bogiem" oraz "poczucie bezpośredniej cielesności", które dla Włochów jest ważną nowością. Poetą, którego ukochał jednak najmocniej, jest Zbigniew Herbert. Renato Gabriele przywołał w audycji niezwykłe wspomnienie związane z recytacją wiersza twórcy "Pana Cogito". - Jak skończyłem czytać jego wiersz, niespodziewanie odtworzono nagranie tego samego wiersza czytanego przez Herberta. Niesamowite było to, że przeczytaliśmy go z dokładnie z taką samą intonacją. Wstrząsające przeżycie - wspominał.

Renato Gabriele sam jest autorem cenionych wierszy. O jego poezji w "Notatniku Dwójki" opowiadał Jarosław Mikołajewski i dwie młode tłumaczki: Lucia Pascale i Zofia Anuszkiewicz.

Audycję przygotowała Ewa Stocka Kalinowska.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: poezja Włochy

Czytaj także

Jan Erik Vold – medytacje po norwesku

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 12:00
Wiersze najwybitniejszego współczesnego poety norweskiego ukazują się na płytach CD i DVD, a artyście zawsze towarzyszą znakomici muzycy. O tym, jaka jest twórczość Jana Erika Volda, opowiadał w Dwójce Janusz Drzewucki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

111 miejskich wizji Jurija Andruchowycza

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 08:00
- W tej książce najprzyjemniej czyta się o tych miastach, w których się było. Ja mogę polecić fascynujący Mińsk, Moskwę, Wrocław, pouczającą Pragę - o nowej publikacji znakomitego ukraińskiego pisarza "Leksykon miast intymnych" opowiadała w Dwójce jej tłumaczka Katarzyna Kotyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie potrafią mówić "kocham". Wspomnienie o Leonie Schillerze

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 15:30
– Według Leona Schillera polskie wyznanie miłosne jest tak straszne i ostateczne, że po nim można już tylko strzelić sobie w łeb – opowiadał w archiwalnym nagraniu Andrzej Łapicki. Wybitnego artystę wspominaliśmy w 60. rocznicę jego śmierci.
rozwiń zwiń