Zuzanna Głowacka: nie potrafię żyć poza literaturą

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 15:30
– Całe życie myślałam, że wszystko jest opowieścią. To, co mi się przytrafia, wyobrażam sobie jako scenę w książce lub filmie. Tak zostałam wychowana – mówiła w Dwójce córka wybitnego pisarza Janusza Głowackiego, autorka wydanego właśnie zbioru felietonów "Manhattan pod wodą".
Audio
  • Zuzanna Głowacka: nie potrafię żyć poza literaturą (Notatnik Dwójki)
Zuzanna Głowacka
Zuzanna GłowackaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

/

Debiutancka książka dziennikarki, wolontariuszki i felietonistki Zuzanny Głowackiej zawiera zbiór wspomnień autorki z Nowego Jorku. Teksty pierwotnie drukowane w miesięczniku literackim "Bluszcz" ukazały się w tomie opublikowanym przez wydawnictwo Drzewo Babel. Zuzanna Głowacka opowiada w książce o swoim nowojorskim dzieciństwie, wolontariacie w słynnym więzieniu Sing Sing czy pracę w "New York Timesie", którą zaczęła jako młodziutka 22-letnia dziennikarka, zakończyła zaś w środku wielkiego skandalu.

– Moje życie zawsze tak wygląda. Nic nie idzie prosto i normalnie. Zawsze w jakimś momencie dzieje się coś tragicznego lub dziwnego – mówiła felietonistka w "Notatniku Dwójki". Nagromadzenie zwrotów akcji w jej życiu mogłoby posłużyć jako materiał na scenariusz filmowy. Zuzanna Głowacka zdradziła zresztą, że myśli o nim. "Kinematograficzny" kierunek jej biografii został nadany już we wczesnym dzieciństwie pisarki. – Wszystkie rozmowy w naszym domu były jak w filmie. Nikt nie mówił banalnie, lecz wyłącznie literacko. Gdy nie miałam do opowiedzenia żadnej ciekawej historii, rodzice mnie nie słuchali – opowiadała.

Zuzanna Głowacka została wychowana przez literaturę. – Gdy przeżywałam trudne okresy jako nastolatka, ojciec namawiał mnie, bym to opisała. To okazywało się wyjściem z problemu – wspominała. – Dziś nadal myślenie formą pomaga. To pewien rodzaj terapii. Gdy nie wiem, jak poradzić sobie ze skomplikowaną sytuacją, myślę o niej jako o scenie w książce lub filmie. Wtedy tworzy się dystans, a problem staje się mniej bolesny. Myślę, że człowiek pióra nie potrafi żyć, nie myśląc o pisaniu. Pisanie i forma jest częścią jego codzienności. Całe życie myślałam, że wszystko jest opowieścią – dodała.

Z pisarką rozmawiali Anna Lisiecka i Tytus Ławnik.

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Good night, Dżerzi" to wynik wielkiej mistyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 08:00
- Zarzucano mu, że nie pisze sam swoich książek, że uatrakcyjnia swoją biografię różnymi odcieniami zła, bo ono się dobrze sprzedaje – opowiadał w Jedynce o bohaterze swojej książki - Jerzym Kosińskim, autor Janusz Głowacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Głowacki zdradza, jak pisał scenariusz o Lechu Wałęsie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 07:56
23 października do księgarń trafi nowa książka Janusza Głowackiego pod tytułem "Przyszłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cielecka z Głowacką na Manhattanie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 13:08
Córka wybitnego prozaika i dramaturga, Janusza Głowackiego, debiutuje zbiorem felietonów "Manhattan pod wodą". To barwna opowieść o życiu w Nowym Jorku, w którym podobno da się przetrwać za siedem dolarów dziennie.
rozwiń zwiń