X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska biblioteka ocalona przez niemieckiego okupanta...

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 14:00
- Gdyby nie niemiecka wywózka, zbiory Biblioteki Wilanowskiej podzieliłyby w czasie Powstania Warszawskiego los całego miasta - podkreślali obecni opiekunowie niezwykłych zbiorów.
Audio
  • Reportaż o skarbach Biblioteki Wilanowskiej (Notatnik Dwójki)
Wygląd Biblioteki Wilanowskiej z ok. 1836 roku (kopia zaginionej fotografii autorstwa Wincentego Kasprzyckiego, wykonana w 1933 roku przez Lidię Rumianzew)
Wygląd Biblioteki Wilanowskiej z ok. 1836 roku (kopia zaginionej fotografii autorstwa Wincentego Kasprzyckiego, wykonana w 1933 roku przez Lidię Rumianzew)Foto: doemna publiczna (wikimedia)

Biblioteka Wilanowska, której korzenie sięgają II połowy XVII wieku, jest niezwykłym świadectwem rozwoju intelektualnego jej twórców. Była biblioteką rodową Ignacego i Stanisława Kostki Potockich, a jej zbiory - przekazane Bibliotece Narodowej - istnieją do dzisiaj. Paradoksalnie - dzięki grabieżczej wywózce podczas II wojny światowej.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w trakcie Powstania Warszawskiego Niemcy spalili celowo 50 tysięcy rękopisów zgromadzonych w bibliotece. Co ciekawe, pewną szczególną część zbiorów puścili z dymem także jego ostatni prywatni właściciele...

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki 

Prowadzi: Krzysztof Jakubowski

Goście: prof. Paulina Buchwald-Pelcowa, Barbara Dzierżanowska, Agata Pietrzak i dyrektor Tomasz Makowski (pracownicy Biblioteki Narodowej), Pawełem Jaskanis (dyrektor Muzeum Jana II w Wilanowie)

Data emisji: 16.11.2015

Godzina emisji: 13.00

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

BUW. Tu pracował Miłosz, przemawiał Bush

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 09:20
W czasie II wojny światowej zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego bronili pracownicy wychodząc z białymi flagami na linię frontu. Dziś nie jest to już klasyczna wypożyczalnia książek.
rozwiń zwiń