"Poskromienie złośnicy" świeże nawet po 46 latach

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 17:30
– Zaskakujące, że już w 1969 r. balet był na tak wysokim poziomie – mówił dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor o choreografii Johna Cranko.
Audio
  • Reportaż z przygotowań do premiery "Poskromienia złośnicy" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (Notatnik Dwójki)
Poskromienie złośnicy to historia nieznośnej Katarzyny, od której stroni całe otoczenie oprócz przekornego Petruchia. Na zdj. inscenizacja baletowa sztuki wg Johna Cranko
"Poskromienie złośnicy" to historia nieznośnej Katarzyny, od której stroni całe otoczenie oprócz przekornego Petruchia. Na zdj. inscenizacja baletowa sztuki wg Johna Cranko Foto: Stuttgart Ballet/mat. prasowe

27 listopada odbędzie się polska premiera "Poskromienia złośnicy" w wersji słynnego choreografa, który po raz pierwszy pokazał ją w 1969 r. w Stuttgarcie. To drugi - po "Onieginie" - spektakl Polskiego Baletu Narodowego w opracowaniu zmarłego w 1973 r. Johna Cranko.

– Potrafi on świetnie opowiedzieć historię, która dzieje się w balecie – zauważył Krzysztof Pastor. – Jego choreografia, choć ma 46 lat, jest w pewnym sensie współczesna, pozbawiona nadmiaru baletowej pantomimy – dodał, zwracając uwagę, że "Poskromienie złośnicy" wymaga - szczególnie od jednej roli - niemal akrobatycznych zdolności.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: Krzysztof Pastor (dyrektor Polskiego Baletu Narodowego), Jane Bourne i Filip Barankiewicz (realizatorzy baletu), Judith Yan (dyrygent), Yuka Ebihara (tancerka), Maksim Woitiul (tancerz)

Data emisji: 26.11.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/jp

Czytaj także

Ivo van Hove: chcemy być najlepszym teatrem świata

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 15:00
- Często słyszy się, że w teatrze trzeba podążać za autorem. Ale dramat to przecież jedynie linijki zapisanego tekstu - mówił belgijski reżyser, kierownik słynnego teatru Toneelgroep Amsterdam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski klucz do "Strasznego dworu"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 14:05
W cyklu "Przed premierą" porozmawiamy o premierowej inscenizacji opery Moniuszki w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
rozwiń zwiń