Chrzest - cezura w życiu każdego chrześcijanina

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 16:03
- Obrzęd włączający do wspólnoty kościoła jest manifestacją uwolnienia od grzechów, od starej natury, od profanum. Po nim w życiu chrześcijanina następuje jakby nowa era - mówi religioznawca prof. Wojciech Gajewski.
Audio
  • Chrzest - cezura w życiu każdego chrześcijanina (Notatnik Dwójki)
Chrzest dzieci pojawia się w historii kościoła około IV wieku. Niektóre kościoły chrześcijańskie za niezbędny warunek uznają świadomość wiary i nie chrzczą niemowląt
Chrzest dzieci pojawia się w historii kościoła około IV wieku. Niektóre kościoły chrześcijańskie za niezbędny warunek uznają świadomość wiary i nie chrzczą niemowlątFoto: East News/Glow Images

Obrzęd obmycia obecny był już w najstarszych znanych nam religiach. - Począwszy od Babilonii i w Asyrii nad rzekami Eufratu, Tygrysu kapłani dokonywali oczyszczeń. Wiemy też, jaką rolę w hinduizmie odgrywają rytualne obmycia i zanurzenie w wodach Gangesu - wyjaśnia prof. Wojciech Gajewski, pastor Kościoła zielonoświątkowego.

Ablucje stosowane są także w islamie czy tradycji Indian Ameryki Południowej. Ale choć w różnych regionach świata używa się do nich mleka, wina bądź piasku, to woda niesie przesłanie czystości. W religiach chrześcijańskich obmycie wodą oznacza także oczyszczenie, obmycie z grzechu.

Czy przyjęcie chrztu jest warunkiem koniecznym do zbawienia i w czym przypomina ślubne obrączki? Z czego wynikają różnice w praktyce chrzcielnej kościołów protestanckich, prawosławnego i katolickiego? I czy uznają one wzajemnie ten sakrament? Wyjaśniamy też tajemnicę zawartą w słowie "chrzest", które nie ma związku z Chrystusem.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Monika Zając

Gość: prof. Wojciech Gajewski i prof. Bogusław Górka (religioznawcy), ksiądz Michał Jabłoński (proboszcz parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie), ksiądz Adam Misijuk (parafia prawosławna św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie), Samuel Skrzypkowski (kościół chrześcijan Baptystów) 

Data emisji: 25.02.2016

Godzina emisji: 13.00

asz/mc

Czytaj także

Na pewno rok 966? Spór o datę chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 17:46
- Między czerwcem 965 roku a wrześniem 967. Gdzieś tu musiał być chrzest – mówił prof. Tomasz Jasiński, przedstawiając teorie historyków na temat daty przyjęcia przez Mieszka I chrześcijaństwa.
rozwiń zwiń