X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kazimierz Mijal. Stalinista w XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 15:00
- Jeszcze w wywiadzie z 1994 roku mówił językiem rodem z epoki stalinowskiej - mówił historyk Mikołaj Mirowski o Kazimierzu Mijalu, jednym z najbardziej twardogłowych komunistów w historii Polski.
Audio
  • Rozmowa o komunistycznym radykale Kazimierzu Mijalu (Notatnik Dwójka)
Kazimierz Mijal, polski komunista, podczas wojny współpracownik Pawła Findera i Marcelego Nowotki. Sekretarz Krajowej Rady Narodowej, były prezydent Łodzi, szef Kancelarii prezydenta Bolesława Bieruta, członek Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej
Kazimierz Mijal, polski komunista, podczas wojny współpracownik Pawła Findera i Marcelego Nowotki. Sekretarz Krajowej Rady Narodowej, były prezydent Łodzi, szef Kancelarii prezydenta Bolesława Bieruta, członek Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii RobotniczejFoto: PAP

W chwili śmierci miał prawie 100 lat i niezwykle bogate życie. Sekretarzował Bierutowi, zwalczał Gomułkę, uważał, że październik 1956 to śmiertelny cios dla komunizmu. Jego stalinowskie poglądy zawiodły go do Albanii i maoistowskich Chin. Tak bardzo wierzył w rewolucję, że krytykował nawet generała Jaruzelskiego za stan wojenny, który uważał za zbytnie pobłażanie "Solidarności".

Paradoksalnie w pewnym sensie był jednak także pionierem drugiego obiegu...

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki (cykl "Niepatroni")

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Przemysław Gasztold-Seń i Mikołaj Mirowski (historycy)

Data emisji: 9.03.2016

Godzina emisji: 13.00

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Edward Gierek. Dyktator, który rozmawiał z ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 21:00
– W krajach demokratycznych nauczył się, że kontakty z ludźmi są ważne. Komuniści zwykle ignorowali takie gesty – mówił historyk prof. Jerzy Eisler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Zawadzki. Konformista czy cynik?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 17:15
W "Notatniku Dwójki" przypomnieliśmy postać działacza Komunistycznej Partii Polski, który po wojnie został szefem Rady Państwa PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marceli Nowotko. Ideowiec i... zdrajca

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 15:00
- Zapewne ideowcami nazwać można by też niektórych SS-manów - mówił dr Piotr Gontarczyk z IPN, opowiadając o Marcelim Nowotoce - "jednej z najmroczniejszych postaci polskiej historii".
rozwiń zwiń