Polskie Radio
Section05
piotr gontarczyk

Polityka historyczna i miejsce historii w przestrzeni publicznej

Dlaczego polityka historyczna jest tak istotna dla społeczeństwa? Jak przedstawiać historię? Jakie kłopoty, i jakie perspektywy, wiążą się z otwarciem Muzeum Historii Polski? – O działalności instytucji oraz miejscu historii w przestrzeni publicznej, w audycji "Klubu Trójki", mówił Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki piotr gontarczyk historia Polski Muzeum Historii Polski Robert Kostro

Czy Polska otrzyma reperacje wojenne? "Mamy moralne i polityczne prawo"

– Polska ma moralne i polityczne prawo do reparacji – stwierdził w "Klubie Trójki" poseł Arkadiusz Mularczyk, szef Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. W czwartek zaprezentowano raport, w którym straty wojenne Polski oszacowano na ponad 6 bilionów złotych.  
Zobacz więcej na temat:  piotr gontarczyk II wojna światowa Bez Przedawnienia Arkadiusz Mularczyk Mirosław Kłusek Trójka Niemcy

Rzeź Woli i dezawuowanie Powstania Warszawskiego

"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy" – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego. Rzeź Woli stała się punktem wyjścia do rozważań nad historią Powstania Warszawskiego w audycji "Klub Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka II wojna światowa Powstanie Warszawskie rzeź Woli piotr gontarczyk Klub Trójki historia Polski Piotr Gursztyn

Czy III Rzeczpospolita rozliczyła się ze zbrodniami stalinowskimi?

Lata 1944-1956 to jeden z najmroczniejszych okresów w najnowszej historii Polski. Szalejący aparat komunistycznych represji bez skrupułów skazywał na śmierć bądź na kary długoletniego więzienia ludzi, którzy, z punktu widzenia władzy, byli niewygodni czy wręcz groźni. Krew na rękach mają szczególnie orzekający wówczas sędziowie i prowadzący te sprawy prokuratorzy...
Zobacz więcej na temat:  historia Polski komunizm stalinizm Klub Trójki piotr gontarczyk Trójka

Rosja: realne zagrożenie dla Polski i świata?

Czy w obliczu agresywnej polityki aneksji i podbojów, którą Moskwa stosuje i zamierza stosować w naszej części Europy, Zachodowi uda się zachować solidarną postawę? Czy realna jest wizja pokonania Rosji za pomocą polityki sankcji i politycznej izolacji? O tym Piotr Gontarczyk w "Klubie Trójki" rozmawiał z byłym ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Antoni Macierewicz piotr gontarczyk Rosja wojna na Ukrainie Niemcy Trójka

Konfederacja Polski Niepodległej – historia i przesłanie dla współczesności

Współzałożona w 1979 roku przez Leszka Moczulskiego Konfederacja Polski Niepodległej była pierwszą po ponad trzydziestu latach partią polityczną mającą charakter opozycyjny wobec władzy. O historii, działalności i przesłaniu dla współczesności jednej z ważniejszych organizacji opozycyjnych PRL w "Klubie Trójki" mówił dr Grzegorz Wołk, badacz najnowszej historii Polski, przygotowujący książkę na temat działalności Konfederacji Polski Niepodległej.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Trójka piotr gontarczyk Konfederacja Polski Niepodległej (KPN) PRL historia Polski komunizm Leszek Moczulski Solidarność opozycja kpn

Wojna na Ukrainie i jej geneza. Prof. Szeptycki: Ukraińcy nie chcą mieszkać w rosyjskim świecie

Wojna na Ukrainie trwa już od ponad dwóch miesięcy. Jej przyczyn należy szukać znacznie głębiej, niż w ostatnich 30 latach, podczas których Ukraina cieszyła się niepodległością. W czwartkowym "Klubie Trójki" rozmawialiśmy m.in. o genezie inwazji Rosji na Ukrainę i relacji obu tych państw. – Putin wierzy, że Ukraina jest częścią rosyjskiego świata. Ukraińcy nie chcą mieszkać w rosyjskim świecie, również dlatego, że widzą, co Rosja zrobiła np. z Donbasem – powiedział prof. Andrzej Szeptycki, ekspert do spraw Ukrainy oraz stosunków polsko-ukraińskich. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Trójka Ukraina piotr gontarczyk Rosja wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Władimir Putin wojna 2022

"Katastrofa smoleńska była wstrząsem z ogromnymi konsekwencjami dla wszystkich"

- Katastrofa smoleńska to jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych ostatnich kilkudziesięciu lat. Pamiętajmy, że zginął urzędujący prezydent RP i ponad 90 osób pełniących najwyższe funkcje w państwie lub odgrywających niezwykle ważną rolę w życiu publicznym. To jest niebywała wyrwa - mówił w radiowej Jedynce dr Piotr Gontarczyk, historyk.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska rocznica Małgorzata Raczyńska-Weinsberg piotr gontarczyk

Atak Rosji na Ukrainę. "Cel polityczny był źle skalibrowany z działaniem wojskowym"

– Mamy do czynienia z mgłą wojny, o której pisali wielcy teoretycy wojskowości, analizujący strategie wojenne i sztukę operacyjną. Jest ona potęgowana wojną informacyjną prowadzoną z obu stron. Jednak po trzech tygodniach możemy powiedzieć, że cel polityczny Rosji był źle skalibrowany z jej działaniem wojskowym – mówi Jacek Bartosiak, analityk polityki i strategii Strategy & Future.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina wojna na Ukrainie Rosja piotr gontarczyk Trójka Ukraina

TYLKO U NAS Rymkiewicz pod okiem SB. Dr Gontarczyk: jego konflikt z systemem był nieuchronny

- Istota Jarosława Marka Rymkiewicza jako człowieka, jako poety, była absolutnie z natury sprzeczna z tym, czego oczekiwała od niego Polska Rzeczpospolita Ludowa. Konflikt był nieuchronny. Rymkiewicza szykanowano cały czas - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Gontarczyk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, współprowadzący audycję "Klub Trójki" w Programie 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz odeszli 2022 piotr gontarczyk Instytut Pamięci Narodowej KULTURA literatura historia Polski służba bezpieczeństwa PRL POLSKA społeczeństwo

Chiny. Światowa potęga i tajemnica sukcesu

Jak to się stało, że w ciągu ostatnich 40 lat Chiny z komunistycznego pariasa stały się światową potęgą gospodarczą i technologiczną? Kto wygra wyścig: liberalny zachodni kapitalizm czy system chiński, który opiera się na kluczowej funkcji państwa w planowaniu i regulowaniu gospodarki przy jednoczesnym wzmacnianiu kontroli nad własnymi obywatelami? Co to wszystko oznacza dla Polski?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Chiny piotr gontarczyk Azja rozwój