X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Imre Kertész. Język jak drut kolczasty

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 20:00
- To był jeden z ostatnich wielkich pisarzy, którzy nosili w sobie zagładę i zderzali ją z całą ludzką cywilizacją XX-wieczną - mówił Piotr Matywiecki o zmarłym 31 marca węgierskim pisarzu, laureacie nagrody Nobla - Imre Kertészu.
Audio
  • Imre Kertész. Język jak drut kolczasty (Notatnik Dwójki)
Imre Kertsz to pisarz stworzony przez Auschwitz - jak powiedział w Dwójce Krzysztof Varga
Imre Kertész to "pisarz stworzony przez Auschwitz" - jak powiedział w Dwójce Krzysztof VargaFoto: Csaba Segesvári/wikimedia/CC BY-SA 3.0

Imre Kertész urodził się w 1929 roku w rodzinie węgierskich Żydów. W latach 1943-45 był więziony w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald. Holokaust był głównym tematem jego twórczości.

- Powiedział kiedyś o sobie, że nie tylko bada zagładę, lecz także stara się stworzyć język, który będzie imitacją drutu kolczastego - wyjaśniała badaczka twórczości węgierskiego prozaika dr Kinga Piotrowiak-Junkiert. - Chodziło mu o to, aby do środka przedzierali się tylko Ci, którzy naprawdę chcą się dowiedzieć, którzy mają cierpliwość, żeby rozbierać zdania na cząstki pierwsze - dodała.

Ale Kertész był twórcą nie tylko trudnym, lecz wręcz niewygodnym dla swoich rodaków...

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: dr Kinga Piotrowiak-Junkiert (badaczka literatury), Krzysztof Varga (pisarz, krytyk literacki), Piotr Matywiecki (poeta, krytyk literacki)

Data emisji: 4.04.2016

Godzina emisji: 13.00

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Imre Kertész. "Pisarz stworzony przez Auschwitz"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 19:30
– To jest temat, który go zbudował, a potem już z nim pozostał – mówił pisarz i krytyk literacki Krzysztof Varga o twórczości zmarłego 31 marca noblisty.
rozwiń zwiń