X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rozmowa o "Listach z teatru wojny"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 14:30
Rozmowa z prof. Edwardem Krasińskim, autorem opracowania korespondencji Zofii Mysłakowskiej i Haliny Gallowej z Juliuszem i Matyldą Osterwami.
Audio
  • Rozmowa o "Listach z teatru wojny" (Notatnik Dwójki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay.com

Zofia Mysłakowska i Halina Gallowa to byłe "redutówki" - członkinie zespołu Teatru Reduta, który przed wojną prowadził Juliusz Osterwa (przez jakiś czas był on także dyrektorem Teatru Narodowego). Kiedy wybuchła wojna, Osterwa bawił ze swoją Redutą w objeździe z "Powrotem Przełęckiego". Musiał więc zakończyć to przedsięwzięcie. 7 października wraz z żoną Matyldą przeniósł się z Warszawy do Krakowa, gdzie zamieszkał u teściowej - księżniczki Sapieżyny. Gallowa i Mysłakowska mieszkały nadal w Warszawie, stąd ta wymiana listów.

Do 1944 roku były to listy codzienne, coś w rodzaju zapisków, w których aktorki informowały Osterwę o losach swoich kolegów, zdawały sprawozdanie, w jaki sposób dbają o grób jego pierwszej żony, co dzieje się z dobytkiem Osterwów z ich warszawskiego mieszkania, jakie wreszcie są ich losy w danej chwili. Zofia Mysłakowska zajęła się handlem, Halina Gallowa pracowała początkowo jako kasjerka w kasie kawiarni, a później jako magazynierka - nie chciały one bowiem obie występować w teatrach jawnych. Taki był los aktorów w czasie wojny.

Komu uratował zdrowie sweter Juliusza Osterwy, jakie plany teatralne snuł założyciel Reduty i jaką rolę w warunkach wojennych przyjęła na siebie jego żona Matylda?

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Iwona Malinowska

Gość: prof. Edward Krasiński (historyk teatru)

Data emisji: 13.04.2016

Godzina emisji: 13.00

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Teatr Reduta

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2008 10:00
Na początku XX wieku na polskiej scenie teatralnej pojawił się teatr inny niż reszta polskich scen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Osterwa i jego ideał teatru

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 14:00
Stworzył nowy typ teatru, odległego od teatru gwiazdorskiego, z którego wyrósł. Zespół miał zorganizowaną pracę - a podczas objazdów także całe życie - na wzór reguły dominikańskiej.
rozwiń zwiń