Krakowski pawilon na urodziny Józefa Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 15:00
Był malarzem, znawcą sztuki i literatury, krytykiem, pisarzem, diarystą, oficerem Wojska Polskiego. Przez całe dorosłe życie związany był ze środowiskiem paryskiej "Kultury".
Audio
  • Krakowski pawilon na urodziny Józefa Czapskiego (Notatnik Dwójki)
W Pawilonie Józefa Czapskiego znajdują się sale ekspozycyjne, kawiarnia, czytelnia oraz odwzorowany w skali 1:1 pokój malarza z mieszkania w podparyskim Maisons-Laffitte
W Pawilonie Józefa Czapskiego znajdują się sale ekspozycyjne, kawiarnia, czytelnia oraz odwzorowany w skali 1:1 pokój malarza z mieszkania w podparyskim Maisons-LaffitteFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

serwis specjalny
czapski_663x364_ss.jpg
Józef Czapski 1896-1993

Muzeum poświęcone pamięci intelektualisty z okazji 120. rocznicy jego urodzin uroczyście otwarto w Krakowie 22 kwietnia. Pawilon Józefa Czapskiego to jedna z największych inwestycji Muzeum Narodowego w Krakowie w ostatnich latach. Otwarcie nowego gmachu, wpisujące się w założenie oddziału muzeum im. Emeryka-Hutten Czapskiego, zgromadziło tłumy gości, natomiast "Dni otwarte" trwają do wtorku 26 kwietnia.

O przedsięwzięciu upamiętnienia postaci Józefa Czapskiego opowiadają w Dwójce: pomysłodawczyni Krystyna Zachwatowicz, architekt budynku Danuta Fredowicz, zastępca dyrektora MN w Krakowie dr hab. Andrzej Szczerski, kierownik Instytutu Literackiego w Paryżu Wojciech Sikora, a także Richard Aeschlimann, francuski kolekcjoner i przyjaciel Józefa Czapskiego, który z okazji otwarcia przekazał 12 obrazów ze swojej kolekcji.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotował:  Dawid Dziedziczak

Data emisji: 25.04.2016

Godzina emisji: 13.00

mc/bch

Czytaj także

Pawilon Józefa Czapskiego. "Życie w cytatach i obrazach"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 11:55
- Mam nadzieję, że dzięki temu pawilonowi, który budujemy w tej chwili w Krakowie, będzie można poznać Józefa Czapskiego z różnych stron – opowiadała w Dwójce Krystyna Zachwatowicz-Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W piekle Sowietów. Ferency czyta Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 14:32
Zapraszamy na lekturę książki "Na nieludzkiej ziemi" Józefa Czapskiego, będącej świadectwem komunistycznych zbrodni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska legenda, która zmieniła życie Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 13:00
- Duchowe korzenie Czapskiego tkwią w kulturze rosyjskiej. On stał się naturą metafizyczną dzięki zetknięciom z niesamowitymi Rosjanami - mówiła w Dwójce Magdalena Grochowska.
rozwiń zwiń