Pawilon Józefa Czapskiego. "Życie w cytatach i obrazach"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 11:55
- Mam nadzieję, że dzięki temu pawilonowi, który budujemy w tej chwili w Krakowie, będzie można poznać Józefa Czapskiego z różnych stron – opowiadała w Dwójce Krystyna Zachwatowicz-Wajda.
Audio
  • Rozmowa z Krystyną Zachwatowicz i Andrzejem Wajdą, tegorocznymi laureatami Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora (Poranek Dwójki)
Józef Czapski to wielki polski malarz i pisarz, współtwórca paryskiej Kultury
Józef Czapski to wielki polski malarz i pisarz, współtwórca paryskiej "Kultury"Foto: PAP/reprodukcja Andrzej Rybczyński

- Będzie tu stała wystawa biograficzna, całe życie Czapskiego pokazane poprzez cytaty z jego książek, pism. Będzie zrekonstruowany jego pokój z Maisons-Laffitte, w którym mieszkał przez 40 lat po wojnie – mówiła Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

Z kolei Andrzej Wajda wspominał, że w tym nowo budowanym Pawilonie Józefa Czapskiego (powstającym w kompleksie zabudowy Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie) "szykuje się manifestacja fantastycznego malarstwa" Czapskiego.

Serwis specjalny
czapski.jpg
Józef Czapski

W rozmowie z Krystyną Zachwatowicz-Wajdą i Andrzejem Wajdą - tegorocznymi laureatami Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora - nie mogło również zabraknąć tematu Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. - Istnieje już ono dwadzieścia lat. To nasz obowiązek i nasza radość - podkreślał reżyser.

***

Prowadzi: Monika Pilch

Goście: Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda

Data emisji: 18.02.2016

Godzina emisji: 7.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mc

Czytaj także

"Powodował, że zatrzymywał się ruch na ulicy"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 07:00
3 kwietnia 1896 urodził się Józef Czapski - wielki malarz i pisarz. Był świadkiem największych wydarzeń historycznych XX wieku, takich jak przewrót bolszewicki w Rosji i sowieckie obozy na nieludzkiej ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Mietkowski: w Paryżu jest się otoczonym polonikami

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 18:34
- Każdą opowieść o Polsce od pokoleń zaczyna się w Paryżu od Hotelu Lambert, gdzie mieściła się siedziba ks. Adama Czartoryskiego i główny ośrodek polityczny Wielkiej Emigracji - mówi szef portalu PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń