"Może Estera". Historia z nieswoich wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 08:00
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Katią Petrowską - autorką wielobarwnej i wielogłosowej opowieści o historii pewnej rodziny.
Audio
  • Rozmowa z Katią Petrowską o książce "Może Estera" (Notatnik Dwójki)
Fragment okładki książki Może Estera
Fragment okładki książki "Może Estera"Foto: materiały prasowe

Żydowskie korzenie tej rodziny sięgają Kalisza, Warszawy, Kijowa i Odessa. "Może Estera" to także opowieść o poszukiwaniu tej historii, jej aktorów, jak choćby bohaterka tytułowa - prababcia, zastrzelona przez Niemców w okupowanym Kijowie, o której nie wiadomo nawet na pewno, jak miała na imię.

Książka powstała w języku niemieckim, choć jej autorka poznała ten język dopiero w wieku 27 lat, jako imigrantka. Dlaczego? O tym między innymi dowiedzą się Państwo z Dwójkowej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 30.05.2016

Godzina emisji: 13.00

mm/bch

reklama

Czytaj także

Antysemityzm, czyli Polacy przeciw Polakom

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 15:00
- Jak można wyliczać, ilu Polaków i ilu Żydów zginęło podczas wojny? To obywatele jednego kraju, którzy tu się kształcili i płacili podatki - pyta autorka "Tajemnicy Pana Cukra".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Imre Kertész. Język jak drut kolczasty

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 20:00
- To był jeden z ostatnich wielkich pisarzy, którzy nosili w sobie zagładę i zderzali ją z całą ludzką cywilizacją XX-wieczną - mówił Piotr Matywiecki o zmarłym 31 marca węgierskim pisarzu, laureacie nagrody Nobla - Imre Kertészu.
rozwiń zwiń