"Chopinowi starcza pomysłów na 8-16 taktów"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 12:00
Tak negatywne opinie należały w epoce Fryderyka do rzadkości. Ale w "Antologii krytyki muzycznej o Chopinie" znaleźć można więcej równie zaskakujących relacji. Anna Skulska rozmawiała o publikacji z Ireną Poniatowską i Zbigniewem Skowronem.
Audio
  • Notatnik Dwójki: Antologia krytyki muzycznej o Chopinie

Polski przekład "Antologii krytyki muzycznej o Chopinie i jego dziele od czasów życia kompozytora do I wojny światowej" to świadectwo recepcji zarówno osobowości, jak i fenomenu twórczości Chopina w 6 krajach europejskich: Polsce, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii.

Okazuje się, że wszędzie doceniano talent wykonawczy Fryderyka, natomiast jego nowatorski język kompozytorski budził czasami wątpliwości. Największe chyba w Anglii: jeden z tamtejszych krytyków nazwał nawet Chopina "muzycznym zerem".

Być może najbardziej uwielbiano polskiego kompozytora w Rosji, choć on nigdy tam nie wystąpił. Uznawano go jednak za wielkiego przedstawiciela muzyki słowiańskiej. Kwestie etniczno-narodowe odgrywały w ówczesnej krytyce rolę, jaką trudno nam dziś sobie wyobrazić. Generalnie bardzo Chopinowi przychylnym Niemcom zdarzało się też skrytykować "Polaka, który śmiał się poważyć na Mozartowski temat" (chodzi oczywiście o popularne Wariacje na temta "La ci darem la mano").

Więcej w rozmowie Anny Skulskiej z dwójką profesorów muzykologii: Ireną  Poniatowską  i Zbigniewem Skowronem. Zachęcamy do jej wysłuchania.

Czytaj także

Prof. Mieczyław Tomaszewski: Życie zaczyna się po dziewięćdziesiątce

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 22:00
- Marzenia? Zrealizować jeszcze tych parę pomysłów, które noszę w sobie i które jestem winien. Muszę napisać "Dzieje pieśni polskiej" i "Przewodnik chopinowski" - mówi prof. Mieczysław Tomaszewski, który właśnie skończył 90 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin nareszcie po polsku

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 16:32
Rozmowa o nowo wydanej książce Fredericka Niecksa "Fryderyk Chopin jako człowiek i muzyk".
rozwiń zwiń