Niezwykły kształt odkryty przez Polaka

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 19:17
K-Dron – jedenastościenna bryła o fascynujących zastosowaniach. Wynalazł ją polski artysta, filozof i matematyk.
Audio
Pomnik K-Dronu w Kole
Pomnik K-Dronu w KoleFoto: wikipedia/Kolanin, lic. CC

– Przeżyłem rodzaj załamania w młodości, świat mi się wówczas rozsypał – opowiadał w Dwójce Janusz Kapusta, artysta, filozof, odkrywca jedenastościennej bryły. Jak mówił, nie znalazł rozwiązania na swoje młodzieńcze problemy ani w przeszłości, ani w teraźniejszości, zdecydował się zatem zwrócić się ku temu, co przyszłe. Łącząc matematykę, sztukę i filozofię doszedł do wniosku, że tak jak pamięć odpowiada za przeszłość, a zmysły za teraźniejszość, wyobraźnia określa przyszłość. – Postanowiłem ćwiczyć wyobraźnię, sam wymyśliłem własne zasady – mówił.
– Wtedy, gdy świat mi się załamał, gdy miałem 20 lat, nie znalazłem książki, która by mi pomogła. Od tego momentu całe moje życie jest po to, bym tę książkę napisał i temu 20-letniemu Januszowi dał – opowiadał Janusz Kapusta Pawłowi Zuniowi.

/

Według Kapusty jeśli świat ma sens, to wszystko ma sens – nawet tramwaj, który nam uciekł. Podchodząc w ten sposób do źle wydrukowanych obrazów przedstawiających nieskończoność, odkrył nowy kształt - K-Dron. Jak dokładnie wyglądał proces odkrycia tego fascynującego kształtu? Co Janusz Kapusta sądzi o współczesnej sztuce? Czym właściwie jest K-Dron? No i: jak ćwiczyć wyobraźnię? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą z Januszem Kapustą przeprowadził Paweł Zuń.

Zobacz więcej na temat: ćwiczenia Janusz Kapusta
Czytaj także

Przyjaciele o Wojciechu Kilarze

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 10:00
Jaki był Wojciech Kilar przy pracy, a jaki prywatnie? W dniu śmierci znakomitego kompozytora przypominamy archiwalne nagrania, w których o artyście mówili m.in. Joanna Wnuk-Nazarowa, Andrzej Wajda i Krzysztof Zanussi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Kilar: nie mogłem się nauczyć nut...

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 10:00
- Moi koledzy, którzy dziś są lekarzami, inżynierami, doskonale sobie z tym radzili. Ja nie mogłem pojąć, co to są te kropeczki: jedna pusta, druga czarna - wspominał swoje początki z muzyką znakomity kompozytor. Wojciech Kilar zmarł w wieku 81 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najgorsza symfonia Czajkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 15:42
"Muszę się przyznać do porażki" powiedział Piotr Czajkowski o swojej Piątej, stając na czele krytyków tego dzieła, pozostającego najgorszym w dorobku kompozytora i jednym z najważniejszych w symfonice końca XIX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc Kilara – odsłona druga

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 18:06
Z okazji 80 urodzin Wojciecha Kilara odbyły się liczne koncerty kompozytorskie. Przypominamy dwa z nich.
rozwiń zwiń