Co wspólnego mają emeryci, imigranci i teatr?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 13:38
Można się było o tym przekonać na pewnej wyjątkowej scenie warszawskiego Targówka.
Audio
Przywiozę tu swoje podwórko
"Przywiozę tu swoje podwórko" Foto: Łukasz Kupka

"Przywiozę tu swoje podwórko" to projekt teatralny, będący rezultatem pracy warsztatowej z imigrantami i uchodźcami mieszkającymi w Warszawie, ale też z seniorami z dzielnicy Targówek. Prawdziwe historie trafiły w "prawdziwe miejsca". Premiera przedstawienia odbyła się bowiem na ulicach Warszawy.

"Przywiozę
"Przywiozę tu swoje podwórko", fot. Łukasz Kupka

Wszystko zaczęło się od projektu "Azyl Warszawa" fundacji Strefa WolnoSłowa. To dwa miesiące wielokulturowego warsztatu teatralnego, angażującego osoby w różnym wieku i pochodzące z różnych kultur. W spektakl wieńczący zajęcia zaangażowało się około 40 aktorów-amatorów.

Jak udało się stworzyć ten oryginalny zespół teatralny, tłumaczyła w radiowej Dwójce reżyser Alicja Borkowska z fundacji Strefa WolnoSłowa. - Jesteśmy nastawieni na działania teatralne, ale i takie z pogranicza innych sztuk. Zależało nam na zaangażowaniu osób niezwiązanych profesjonalnie ze sceną. Ważne jest też, że jesteśmy nastawieni na dialog międzykulturowy. Zaczynamy warsztaty od ćwiczeń z ruchu, improwizacji, dialogów, monologów. Dużo jest pracy skoncentrowanej na integracji grupy. To ważne, bo większość uczestników nigdy zawodowo nie miała z teatrem nic wspólnego - mówiła Alicja Borkowska.

W trakcie warsztatów improwizacje słowne i ruchowe stały się podstawą do stworzenia przedstawienia opartego na tekście Italo Calvino pt. "Niewidzialne miasta" oraz na prawdziwych historiach uczestników projektu.

"Przywiozę
"Przywiozę tu swoje podwórko", fot. Łukasz Kupka

Do wysłuchania realcji z przedstawienia i rozmów z jego uczestnikami zaprasza Monika Pilch.

(ei)

Czytaj także

Od Edynburga po Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 14:13
Wieści z Festiwalu Edynburskiego, warszawskiej Królikarni oraz z festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń