Od Edynburga po Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 14:13
Wieści z Festiwalu Edynburskiego, warszawskiej Królikarni oraz z festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
Fragm. plakatu
Fragm. plakatu Foto: mat. prasowe

Walery Giergiew zakochał się w symfonice Szymanowskiego i chce ją grać na całym świecie oraz zarejestrować na płytach. Na razie poprowadził koncerty w ramach Festiwalu Edynburskiego, który zrecenzował Jacek Hawryluk. - Po raz pierwszy zachodnia orkiestra wykonała wszystkie cztery symfonie Karola Szymanowskiego. To było niezwykłe wydarzenie, bo Szymanowski cały czas jest kompozytorem odkrywanym - mówił w radiowej Dwójce Hawryluk.

Zdecydowanie mniej od Szymanowskiego znaną postacią międzywojnia była Sara Lipska: żyjąca w cieniu Xawerego Dunikowskiego jego partnerka i muza – ale też uwielbiana w artystycznym świecie Paryża rzeźbiarka, projektantka mody i malarka. Warszawska Królikarnia otworzyła właśnie pierwszą w Polsce obszerną wystawę monograficzną tej artystki. - W literaturze funkcjonuje ona głównie jako muza Xawerego Dunikowskiego, a nie jako samodzielna artystka. A ona była tak wszechstronna, że warto ja wydobyć z cienia tego wielkiego artysty. Tym bardziej, że była bardzo skromną osobą - mówi kuratorka wystawy "Sara Lipska. W cieniu mistrza" Ewa Ziębińska.

W audycji "Wybieram Dwójkę" także relacja z wielokulturowych warsztatów teatralnych na warszawskim Targówku. - Wyszliśmy z założenia, że w Polsce i w Warszawie za mało jest miejsc, w których cudzoziemcy mogą spotykać się z Polakami - mówiła reżyser Alicja Borkowska. Fragmenty przedstawienia "Przywiozę tu swoje podwórko" i rozmowy z aktorami-imigrantami w relacji Bartosza Panka. 

Gościem dwójkowej audycji była też gwiazda wieczoru na festiwalu Chopin i jego Europa – Edna Stern. Z artystką rozmawiała Klaudia Baranowska.

Na audycję zaprasza Adam Suprynowicz.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jonathan Mills zaprasza do Edynburga

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 11:40
W Dwójce gościł dyrektor Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu, jednej z najstarszych i najważniejszych imprez kulturalnych w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystian Lupa: Edynburg magiczny, ludyczny, absurdalny

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 10:24
Piękne miasto w Szkocji jest mekką dla wszelkiej maści artystów oraz dla tych, dla których sztuka jest jak narkotyk.
rozwiń zwiń