Net art - sztuka nasza powszednia

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 16:00
Tajemniczy, alternatywny obieg sztuki, w którym wybić się może się każdy. Artyści od początku mieli w sieci poczucie działania we wspólnocie.
Audio
Net art - sztuka nasza powszednia
Foto: flickr.com/licencja cc/smithsonian

Sztuka sieci związana jest nierozerwalnie z życiem społecznym. Net art nie jest domeną dzieła sztuki rozumianego jako obiekt estetyczny, ale przede wszystkim jest domeną komunikacji, domeną życia codziennego.
- Net art manipuluje, przedstawia alternatywne scenariusze. Przedstawia w nowym kontekście relacje między użytkownikami, przedstawia nowe wspólnoty - mówi socjolog internetu dr Piotr Cichocki w "Notatniku Dwójki".
Od ostatnich kilkudziesięciu, kilkunastu lat, gdy rozwija się net art coraz bardziej zmieniają się zasady sztuki, opartej do tej pory w dużej mierze na galeriach i poczuciu, że potrzebne jest najpierw zdobycie profesji.
W audycji Moniki Pilch rozmawialiśmy również o tym jak wygląda w sieci przestrzeń wystawiennicza, co daje artystom internet, jako środek komunikacji z widzem?
Na te pytania odpowiadał socjolog internetu dr Piotr Cichocki oraz autorka książki "Net Art" dr Ewa Wójtowicz, i artysta zajmujący się sztuką w sieci, występujący pod pseudonimem Code Manipulator.

usc

Zobacz więcej na temat: internet SZTUKA
Czytaj także

Prowokacyjny, tajemniczy kształt

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 10:39
W "Notatniku Dwójki" spotkaliśmy się z Krzysztofem M. Bednarskim. Ceniony rzeźbiarz opowiedział o swoim najsłynniejszym projekcie, pokazywanym właśnie w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W tym także wyręczy cię komputer

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 20:01
Czy procesor może być równie kreatywny co ludzki umysł? W "Notatniku Dwójki" zastanawialiśmy się, czy maszyna posiada duszę.
rozwiń zwiń