85 lat Biblioteki Narodowej, "siostry" Rosyjskiej Biblioteki Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 23:00
- Jest to jedyny przypadek w historii świata, żeby jedna kolekcja była początkiem dwóch wielkich bibliotek narodowych - o dziejach polskiego skarbca książek opowiadał w Dwójce dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej
Audio
  • 85 lat Biblioteki Narodowej: skarby i tajemnice (Notatnik Dwójki/Dwójka)
Pegazy przed Biblioteką Narodową w Warszawie
Pegazy przed Biblioteką Narodową w WarszawieFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Biblioteka Narodowa obchodzi tym roku jubileusz 85 lecia. Ale jej historia sięga początków XVIII w. i wiąże się z pierwszą w Polsce biblioteką publiczną i zarazem narodową utworzoną przez  braci Andrzeja i Józefa Załuskich. - To była najwspanialsza publiczna biblioteka oświeconej Europy - mówił w rozmowie z Hanną Marią-Gizą dr Tomasz Makowski.

Placówka założona została wcześniej niż podobne instytucje we Francji i Wielkiej Brytanii i w swoim czasie zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym była największa i najlepsza. - To dlatego Katarzyna II, po III rozbiorze Polski wydała decyzję przewiezienia owej wspaniałej biblioteki z Warszawy do Petersburga, gdzie z kolei posłużyła do założenia carskiej biblioteki - opowiadał dyrektor.

Zbiory ponownie wróciły do kraju po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i traktacie ryskim zawartym z Rosją w roku 1921. Kolekcja posłużyła do stworzenia drugiej Biblioteki Narodowej odrodzonej Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego z dnia 24 lutego 1928 roku.

O jej trudnych wojennych losach, ale też współczesnej misji w "Notatniku Dwójki" opowiadali Anna Romaniuk – kierownik Zakładu Rękopisów, Mikołaj Baliszewski - kierownik Sekretariatu Organizacyjnego i dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej.

 

 

Warszawska instytucja zebrała w tym czasie 9 mln woluminów i zbiera nadal, jednocześnie udostępniając skany najcenniejszych książek w sieci.

 

 

Czytaj także

Hilary Mantel: historia Anglii to dla niej sex, drugs...

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 09:44
- Dostała dwie nagrody Brookera. To bardzo lukratywna rzecz, zyski ze sprzedaży nagrodzonych książek są bardzo duże. Spytana o to, co zrobi z nagrodą, opowiedziała, że przeznaczy je na "sex, drugs and rock'n'roll" - opowiadał autor wywiadu z Mantel w Dwójce. Pisarka w fascynujący, bardzo mroczy sposób opisała czasy Tudorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kresowa Księga Sprawiedliwych. O Ukraińcach, co Polaków na Wołyniu ratowali

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 13:33
W bibliotece cyfrowej IPN można pobrać bezpłatny e-book „Kresowa księga sprawiedliwych 1939–1945. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN i UPA”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chile: odnaleziono bibliotekę zgromadzoną przez Pinocheta

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 12:49
Chilijski dziennikarz ujawnił, że dyktator Chile zgromadził olbrzymią bibliotekę. Obejmowała ona 50 tys. tomów na temat historii, geografii oraz marksizmu, który gen. Augusto Pinochet zwalczał brutalnie podczas swoich rządów w latach 1973-90.
rozwiń zwiń