REKLAMA

Norblin: malarz, który umiał pokazać piękno kobiet

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 19:00
- Był wziętym portrecistą wśród dam z towarzystwa, aktorek, ale też żon przedsiębiorców i polityków, gdyż potrafił pokazać je w dobrym świetle – mówiły w Dwójce organizatorki warszawskiej wystawy prac Stefana Norblina.
Audio
  • Norblin: malarz, który umiał pokazać piękno kobiet
Stefan Norblin
Stefan NorblinFoto: materiały promocyjne

Nie tylko panie ceniły sobie dobre oko Stefana Norblina, w okresie dwudziestolecia międzywojennego ten posiadający francuskie korzenie artysta szybko stał się jednym z najpopularniejszych malarzy wśród elit. Z powodzeniem tworzył też ilustracje książkowe, scenografie, grafikę reklamową, a także projekty strojów teatralnych czy malowidła ścienne. Część z jego prac można oglądać na wystawie "Sztuka poza czasem” w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

- Udało nam się na niej zgromadzić nie tylko dzieła wielkoformatowe, ale też dużą ilość prac drobniejszych, które pokazują dużą wszechstronność i wielką moc przerobową Norblina – zachęcały Maria Kurpik i Aleksandra Jatczak. Na wystawie można oglądać stworzone przez niego okładki pism kobiecych oraz książek publikowanych przez Bibliotekę Groszową.

Druga Wojna Światowa sprawiła, że Stefan Norblin musiał na zawsze opuścić Polskę. Znalazł się w Indiach, a potem w Stanach Zjednoczonych. Jego emigracyjne życie jeszcze do niedawna było zagadką. Teraz dzięki pracy historyków i pasjonatów dowiadujemy się coraz więcej o nim i jego niezwykłych dziełach. Jedną z atrakcji wystawy była emisja dokumentu "Chitraanjali – Sefan Norblin w Indiach” autorstwa Małgorzaty Skiby.

- Na tym filmie można zobaczyć bardzo ekskluzywną część twórczości Norblina, ponieważ na co dzień jest ona zamknięta w pałacach królewskich. My mieliśmy możliwość dotarcia do tych dzieł z kamerą – mówiła reżyserka.

Więcej na temat twórczości Stefana Norblina i wystawy, którą można oglądać w Muzeum Plakatu w Wilanowie do 31 stycznia, w nagraniu audycji autorstwa Aleksandry Łapkiewicz.

bch

Czytaj także

Norblin - artysta wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 13:36
Był wyjątkowym twórcą: wybitnym malarzem, plakacistą, autorem projektów scenograficznych. Jego prace, mało znane w Polsce, cieszą się uznaniem w Indiach i w Stanach Zjednoczonych, gdzie Stefan Norblin spędził znaczną część swego życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa Norblina, malarza maharadży

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 07:00
Ludzie byli zafascynowani polskim artystą Stefanem Norblinem – opowiada obecny maharadża Jodhpuru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prace Stefana Norblina na stałe w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 12:42
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wzbogaciło się o 16 obrazów znanego polskiego artysty. Dzieła te będą zalążkiem stałej wystawy, zainspirowanej zeszłoroczną ekspozycją.
rozwiń zwiń