REKLAMA

W Dwójce raźniej z Krzysztofem Vargą

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 15:28
Rozmowa z pisarzem i publicystą, autorem m.in. "Tequili" oraz, wydanych w tym roku, "Trocin".
Krzysztof Varga, Warszawa 2011 r.
Krzysztof Varga, Warszawa 2011 r.Foto: Andrzej Hrechorowicz/PAP

Przed tygodniem w audycji "W Dwójce raźniej" Krzysztof Majchrzak rozesłał swoisty list gończy za autorem stwierdzenia "chłopaki nie płaczą". Nie wiadomo, kto je sformułował, ale znane jest nazwisko autora, który kilkanaście lat temu tak zatytułował swoją powieść. Książka "Chłopaki nie płaczą" uchodzi za debiut pisarza (1996 rok). Właśnie on, Krzysztof Varga, będzie gościem Dwójki w piątek o godz. 18.00.
Ma nieco gorzki zwyczaj bywania finalistą Nagrody Literackiej "Nike" (nominowany do tej nagrody w 2002 roku za "Tequilę oraz w 2008 roku za "Nagrobek z lastryko"). W 2009  czytelnicy "Gazety Wyborczej" zadośćuczynili pisarzowi ten powtarzajacy się niedosyt i w swoim plebiscycie za najlepszą książkę uznali "Gulasz z turula".
Krzysztof Varga wiosną tego roku opublikował swoją najnowszą powieść zatytułowaną "Trociny". Książka porównywana do "Miazgi" Jerzego Andrzejewskiego znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus" oraz w finale II edycji Nagrody Mediów Publicznych "Cogito".
Autor "Alei Niepodległości" jest mieszkańcem Mokotowa, co nie raz znalazło odbicie w jego literaturze. Polskie Radio z siedzibą na Mokotowie zdaje się być adresem bliskim naszemu gościowi. Jako wieloletni dziennikarz Varga z bliskiej perspektywy obserwuje rzeczywistość medialną w Polsce. Czy w czasach tabloidyzacji mediów, gdy dziennikarzy zastępują tzw. "media workerzy", pisarze mogą być spokojni o literaturę, czytelnictwo i rynek księgarski? Czy sztuka felietonu, którą wciąż zajmuje się Varga, pozostaje nienaruszona przez nowe tendencje?

Zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Vargą w cyklu "W Dwójce raźniej". Na Słuchaczy czekają egzemplarze książki "Trociny". Maile do naszego gościa można wysyłać już teraz: wdwojcerazniej@polskieradio.pl .
Audycję prowadzi Magdalena Juszczyk.
27 lipca (piątek), godz. 18.00

Czytaj także

Perwersyjna historia o współczesnej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 10:00
– Wydaje się, że musimy żyć w atmosferze wiecznego nadęcia, wzdęcia. Bylibyśmy bardzo nieszczęśliwi, gdybyśmy nie byli w ten sposób stymulowani – mówił w Dwójce Krzysztof Varga, opowiadając o swojej nowej książce.
rozwiń zwiń