X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alain Mabanckou: nie wolno mieć litości!

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 15:12
Bohater książki "Kielonek" twierdzi, że w swym pisaniu nie zamierza oszczędzać nikogo. Twórca "Kielonka" jest podobnego zdania.
Audio
Alain Mabanckou
Alain MabanckouFoto: materiały promocyjne/Éditions Fayard

Urodził się w 1966 roku w Republice Konga (dawniej Kongo Brazzaville). Ukończył studia prawnicze w Paryżu, obecnie wykłada literaturę frankofońską i afroamerykańską na uniwersytecie w Los Angeles. Jest autorem sześciu tomików poetyckich i sześciu powieści. "Kielonek", opublikowany we Francji w 2005 roku, przyniósł mu rozgłos i nagrodę Prix des Cinq Continents. Za kolejną powieść, "Mémoires du porc-épic", rok później otrzymał prestiżową Prix Renaudot.

- Trzeba, by literatura nas mocno poruszała. Dlatego właśnie piszę - mówi Alain Mabanckou. - Pisarze nazywani "przeklętymi" są bardzo interesującymi postaciami. Żyją w sposób niebezpieczny. Lubię tego typu pisarzy: Rimbaud, Céline… Staram się uprawiać właśnie "literaturę przekleństwa". W ten sposób udaje mi się osiągnąć, być może, szczęście. "American Psycho" jest przykładem przekleństwa w powieści.  

Jest osobą obdarzoną dużym temperamentem i talentem oratorskim. Zapytany niedawno przez jednego z francuskich dziennikarzy, czy jako Kongijczyk nie ma problemów z językiem francuskim odpowiedział: "Ja miałbym mieć problemy z językiem francuskim? Ależ to język francuski ma problemy ze mną!".

- Chodzi o to, żeby dać do zrozumienia literaturze francuskiej, że pisarze afrykańscy, którzy piszą w języku francuskim – piszą w innym języku francuskim. Dlatego nie mam problemów z językiem francuskim. To Francja musi starać się zrozumieć to, o czym piszę. To, co piszę jako pisarz francuski. Bo mój język ma zabarwienie Konga i ten kolor jest bardzo ważny. Za każdym razem, kiedy pisarz pisze, przekształca język. Dlatego nie mam kompleksów wobec języka francuskiego. To język, który wyrwałem, nad którym pracuję, który do mnie należy.

13 sierpnia, nakładem Wydawnictwa Karakter, ukazała się jego nowa książka "Jutro skończę dwadzieścia lat". Piątego dnia Festiwalu Conrada Alain Mabanckou rozmawiać będzie z Małgorzatą Szczurek. Spotkanie z pisarzem tłumaczył Oskar Hedemann.

Na Dwójkowe spotkanie z pisarzem zapraszają Dorota Gacek i Bartosz Panek.
(krzk/conradfestival.pl)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wywoływanie martwego świata

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 11:26
W tym świecie, w którym panuje śmierć, a wszystko podszyte jest rozpadem, szczególnie przejmujące są dawne fotografie. Utrwalone na nich osoby domagają się czegoś od nas. Chcą odpowiedzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem za Zachodem. Jestem konserwatystą"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 17:30
Orhan Pamuk w rozmowie z Dwójką mówił o swoim złożonym stosunku do Europy: z jednej strony jest za związaniem Turcji z Zachodem, z drugiej jednak – podkreśla, jak ważna dla tureckiej tożsamości jest wierność rodzimej kulturze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obejrzyj spotkanie z Orhanem Pamukiem

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 09:22
Turecki noblista był gościem specjalnym tegorocznego Festiwalu Conrada. W Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkał się z czytelnikami, podczas którego mówił nie tylko o swojej twórczości. Jednym z tematów była "czarna miłość"...
rozwiń zwiń