X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tomasz Konior: Le Corbusier się mylił

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 21:00
- Nie było w historii miast drugiego tak dotkliwego okresu, który by całkowicie odmienił ich oblicze, nie czyniąc jednocześnie lepszymi, wygodniejszymi, zdrowszymi miejscami do życia - mówi o modernizmie architekt, który sam zmienia właśnie oblicze Katowic.
Audio
  • Tomasz Konior: Le Corbusier się mylił (Sezon na Dwójkę)
Atrium Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, zaprojektowane przez zespół Tomasza Koniora
Atrium Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, zaprojektowane przez zespół Tomasza KonioraFoto: Lestat (Jan Mehlich), lic. CC (wikipedia)

Tomasz Konior - autor m.in. nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz przebudowy śródmieścia Katowic - był gościem Bartosza Panka w "Sezonie na Dwójkę".

- W projektowaniu Katowic dominowało myślenie megaskalą, efektownymi budynkami, które w istocie stanowiły autonomiczne, niepowiązane w przestrzeni rzeźby. Brakuje przez to przyjaznych przestrzeni publicznych, w których chciałoby się przebywać, do których chciałoby się wracać. To wielka słabość, ale też wielka szansa dla mieszkańców i włodarzy tej metropolii - uważa Konior, który Katowice zdaje się traktować jako osobiste wyzwanie.

Z miastem tym związał się już w 1996 roku, choć studiował architekturę w Krakowie. Jak wspomina, spędzał mnóstwo czasu, obserwując ruch ludzi w przestrzeniach między budynkami, i wyciągał z tego wnioski. Przyjął więc dokładnie tę samą metodę, co Jan Gehl, który przekształcił całkowicie centrum Kopenhagi, czyniąc z niego - wedle słów Bartosza Panka - najchętniej odwiedzaną przestrzeń publiczną w Europie.

Po latach wnioski te przyjęły formę konkretnych projektów prowadzonego przez Tomasza Koniora zespołu. Do najwyżej cenionych i najczęściej nagradzanych należy nowa sala koncertowa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.  - Ten obiekt wpisał się w miasto i w świadomość mieszkańców. Nie tylko melomani przychodzą tam prosto z ulicy i chcą w tym budynku przebywać. To największa nagroda - mówi bez fałszywej skromności architekt. A zapytany przez prowadzącego audycję o ikonę modernizmu - katowicką Superjednostkę - odpowiada: Nie chciałbym być jednym z 3000 ludzi mieszkających w tym samym domu, w którymś z 475 mieszkań, do których wchodzi się dokładnie tak samo...

Tomasz Konior twierdzi, że jego szczególne zaangażowanie w projektowanie sal koncertowych to dzieło przypadku. Jednocześnie jednak chętnie wraca do swojej muzycznej przeszłości i opowiada o swojej przyjaźni z wybitnym śląskim kompozytorem Eugeniuszem Knapikiem oraz o udziale Krystiana Zimermana w projekcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

mm/jp

Komentarze1
aby dodać komentarz
WlodLuka2014-05-09 07:20 Zgłoś
Panie Bartoszu .... Niniejszym ośmielam się sugerować by teraz nastąpiła audycja z bardziej kompetentnymi osobami zajmującymi się sprawami przestrzeni miejskiej. W razie problemów mogę Panu podać namiary na architektów z rejonu Ślaska - i mających na Śląsku korzenie. Po przedstawił Pan bardzo jednostronne spojrzenie na to co się w Katowicach dzieje ... A dzieje się dużo - i to bardzo złego ... Z wyrazami szacunku Wlod Luka

Czytaj także

Po Nowym Jorku tylko na piechotę

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 14:00
- Nowy Jork nie przypomina innych miast amerykańskich. To miasto kompaktowe, niesłychanie zwarte. Samochód nie jest tu nikomu potrzebny - mówił w Dwójce architekt prof. Piotr Lorens w rozmowie o najsłynniejszym mieście USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Bielecki: nie lubię pudełek z tapetą

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 14:00
– Krytykuję od lat sytuację, w której ważne instytucje publiczne państwa polskiego III RP, w odróżnieniu od takich budynków w II RP, są rozpoznawalne tylko po czerwonej tabliczce z orzełkiem – mówił w Dwójce architekt Czesław Bielecki, autor kontrowersyjnego projektu obecnej siedziby TVP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Architekt warszawskiego metra o sztuce kształtowania podziemi

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 13:00
Za projekt nowej siedziby Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie był nominowany do prestiżowej nagrody Mies van der Rohe, architektonicznych Oscarów. W świecie pozaprofesjonalnym znany jako "budowniczy metra" - architekt Andrzej Chołdzyński był gościem Dwójki.
rozwiń zwiń