X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żegnamy pionierów polskiej muzyki elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 17:00
- Otwartość na nowe pomysły cechowała go do ostatnich lat - podkreślała Barbara Okoń-Makowska, współpracowniczka Włodzimierza Kotońskiego. To obok Bohdana Mazurka drugi pionier polskiej muzyki elektronicznej, którego pożegnaliśmy w tym roku.
Audio
  • Żegnamy pionierów polskiej muzyki elektronicznej (Pożegnania/Dwójka)
Włodzimierz Kotoński, 2000
Włodzimierz Kotoński, 2000Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Włodzimierz Kotoński był jednym z najważniejszych twórców polskiej awangardy muzycznej, kompozytorem pierwszego rodzimego utworu elektroakustycznego "Etiuda konkretna (na jedno uderzenie w talerz)" z 1959 roku. W latach 1974-76 pełnił funkcję naczelnego redaktora muzycznego Polskiego Radia oraz naczelnego dyrektora muzycznego Polskiego Radia i Telewizji. Od 1967 do 1995 był wykładowcą kompozycji w Akademii Muzycznej w Warszawie - wśród jego uczniów znajdują się m.in. Paweł Szymański, Hanna Kulenty, Stanisław Krupowicz, Tadeusz Wielecki, Edward Sielicki, Jacek Grudzień i Paweł Mykietyn.

- Jedno z najpiękniejszych wspomnień z okresu studiów to zajęcia kompozycji z profesorem Kotońskim - wspominał Jacek Grudzień. - Profesor był bardzo otwarty na nasze odrębne estetyki. W dużej grupie studentów oglądaliśmy wspólnie nasze partytury i rozmawialiśmy o życiu. Czasami wpadali też absolwenci profesora. Ten mały pokój wydawał mi się wtedy centrum wszechświata - mówił ze wzruszeniem.

Pionierów muzyk elektronicznej wspominała także - przez lata związana ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia - reżyserka dźwięku Barbara Okoń-Makowska. - Cała tajemnica pracy w studiu to umiejętność komunikacji z kompozytorem. Bohdan Mazurek umiał zrozumieć ich marzenia i tę umiejętność nam przekazywał - wspominała. - Bardzo interesował się nowinkami technicznymi, ale też nie podążał za narzędziem, zachowywał swój styl - dodała.

Jeden z najlepszych polskich znawców technologii radiowego studia muzyki elektronicznej, współpracował między innymi z Bogusławem Schaefferem, Tomaszem Sikorskim, Lejarenem Hillerem, Kare Kolbergiem oraz, last but not least, z Włodzimierzem Kotońskim. Przede wszystkim jednak stworzył kilkadziesiąt godzin autorskiej muzyki, odznaczającej się oryginalną, wysmakowaną estetyką brzmienia.

O Włodzimierzu Kotońskim mówił także kompozytor Paweł Szymański, a o Bohdanie Mazurku - wydawca nagrań jego muzyki Michał Mendyk.

mm, ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eugeniusz Rudnik o pół wieku wyprzedził pomysły współczesnych didżejów

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 06:00
- Byliśmy szczególnym oknem na świat. W czasie najcięższej komuny, stanu wojennego, to do nas przyjeżdżali kompozytorzy ze Szwecji, Ameryki, Francji – mówi współtwórca Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, które powstało 1 listopada 1957 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tam Penderecki bawił się jak mały chłopiec

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 17:00
- Przede mną zdjęcie dyrygującego Andrzeja Markowskiego, po lewej portret Johna Cage'a, z tyłu marszałek Piłsudski, a gdzieś w rogu Jezus Miłosierny - tak pierwszą wizytę w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia wspomina badacz i wydawca jego dorobku, Bolesław Błaszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodzimierz Kotoński nie żyje. Był pionierem polskiej muzyki elektroakustycznej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 17:50
- To jedna z tych osób, które już w latach 50. przenosiły do Polski najnowsze trendy w muzyce współczesnej. Miało to duże znaczenie w jego działalności dydaktycznej - wspominał zmarłego kompozytora jego wychowanek Paweł Szymański. Włodzimierz Kotoński zmarł w wieku 89 lat.
rozwiń zwiń