Muzyka na dwa fortepiany. Przyjdź pod Liberatora!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 16:36
Bohaterem kolejnego koncertu z cyklu "Muzyka pod Liberatorem" będzie Roman Maciejewski, wybitny polski kompozytor XX wieku.
Fragment plakatu promującego koncert utworów Romana Maciejewskiego
Fragment plakatu promującego koncert utworów Romana MaciejewskiegoFoto: materiały prasowe

W jego dorobku kompozytorskim znajdziemy różnorodne utwory fortepianowe, orkiestrowe i kameralne, chóralne i transkrypcje klasyki na dwa fortepiany. Na początku swojej drogi twórczej Maciejewski nawiązywał do późnego stylu Karola Szymanowskiego, swego ówczesnego nauczyciela (m.in. mazurki na fortepian, "Pieśni kurpiowskie" na chór), jednak tragedia II wojny światowej spowodowała gruntowną zmianę osobowości kompozytora, co znalazło odzwierciedlenie w jego muzyce. Odtąd całe swe życie poświęcił idei stworzenia opus magnum - wielkiej mszy żałobnej dedykowanej ofiarom wojen i zbrodni. 

Tak właśnie powstało jego dzieło życia - monumentalne Requiem na solistów, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1959), prawykonane w 1960 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Partytura do tego utworu ważyła aż 25 kg!

Pod Liberatorem zabrzmią utwory Romana Maciejewskiego na dwa fortepiany, w wykonaniu Chopin Piano Duo.

Zapraszamy w środę, 30 marca o godz. 19.00 do Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79 w Warszawie).

Wstęp wolny!

***

materiały prasowe/mc

Czytaj także

Jak Stefan Kisielewski nie został królem Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 13:00
- Na ulicy spotykały go spektakularne wyrazy sympatii, ludzie podchodzili, gratulowali mu, obejmowali - znakomitego felietonistę i pianistę wspominał w Dwójce Wiesław Uchański, prezes Wydawnictwa "Iskry".
rozwiń zwiń