"Nowa Tradycja". Festiwal (nie tylko) dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 20:06
– Mam wrażenie, że dziś muzyka ludowa jest domeną ludzi młodych, czasem bardzo młodych – mówił Piotr Kędziorek po konferencji prasowej 20. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
Audio
  • Festiwal (nie tylko) dla młodzieży. Piotr Kędziorek o "Nowej Tradycji" (Wybieram Dwójkę)
Maria Stępień z zespołu Gęsty Kożuch Kurzu, zwycięzcy konkursu festiwalu Nowa Tradycja w 2016 r.
Maria Stępień z zespołu Gęsty Kożuch Kurzu, zwycięzcy konkursu festiwalu "Nowa Tradycja" w 2016 r.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

CarlaPires_1200.jpg
Wszystko o programie "Nowej Tradycji" 2017

Jubileuszowa odsłona najważniejszego w Polsce festiwalu folkowego potrwa od 11 do 14 maja. 27 kwietnia podczas poświęconego "Nowej Tradycji" spotkania przedstawiono pełen program wydarzenia, ogłoszono zdobywców Fonogramu Źródeł i Folkowego Fonogramu Roku, a także laureatów nagrody Muzyka Źródeł. Piotr Kędziorek, omawiając tegoroczny festiwal, przypomniał także poprzednie imprezy i jej skromne początki ("dwa dni festiwalu, jedna zagraniczna gwiazda").

– Przez 20 lat festiwal przeszedł ogromną ewolucję. Zmieniał się m.in. muzyczny kontekst naszego festiwalu, bo bardzo zmieniła się scena folkowa. Myślę jednak, że cel, który wówczas stawiali sobie organizatorzy festiwalu - czyli przede wszystkim Małgorzata Jędruch i Maria Baliszewska - udało nam się w pewnym zakresie osiągnąć. Chodziło o to, by tych młodych polskich muzyków zafascynowanych brzmieniami od Indii do Irlandii zainteresować też rodzimą tradycją – powiedział Piotr Kędziorek.

Gość Dwójki opowiadał o tym, jak wielu nowych twórców folkowych co roku odkrywa "Nowa Tradycja", jak dużym zainteresowaniem cieszy się festiwalowy konkurs ("czasem liczba zgłoszeń dochodziła do 90"), a także o tym, że w Polsce muzykę ludową grają przede wszystkim młodzi i że po wielu latach muzyka ta w końcu powraca na wieś.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Piotr Kędziorek (dziennikarz Dwójki, Radiowe Centrum Kultury Ludowej)

Data emisji: 27.04.2017

Godzina emisji: 16.11

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

f

mc/mg

Czytaj także

Zespół Kożuch zapowiada burzę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 17:09
- Tempo naszych utworów koresponduje z tytułem płyty, bo zawsze przed burzą jest moment pozornego spokoju i wyciszenia - o swoim debiutanckim albumie pt. "Idzie burza" mówili w Dwojce muzycy łódzkiej grupy folkowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sutari na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz film

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:00
Zapraszamy obejrzenia filmowego nagrania koncertu cenionego folkowego tria Sutari, które w Polskim Radiu zaprezentowało przedpremierowo swój drugi album pod tytułem "Osty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nowa Tradycja". Znamy uczestników konkursu!

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 08:00
Po przesłuchaniu 53 nadesłanych nagrań demonstracyjnych komisja konkursowa zakwalifikowała 11 wykonawców do udziału w tegorocznej odsłonie "Nowej Tradycji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł 2016 – oto zwycięzcy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 13:00
Poznaj laureatów i wyróżnionych w dwóch konkursach fonograficznych towarzyszących Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjdź na "Nową Tradycję"!

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 11:49
Najważniejszy w Polsce festiwal folkowy rusza już jutro. Zapraszamy na koncerty do Studia PR im. Lutosławskiego. Transmisje w radiowej Dwójce oraz - wideo - na naszej stronie internetowej. 
rozwiń zwiń