Dwójka świętuje 50 lat wymiany koncertowej Euroradia

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 16:00
W poniedziałek 27 listopada zapraszamy na dzień pełen transmisji i specjalnych audycji przygotowanych na jubileusz półwiecza wymiany koncertów między radiofoniami zrzeszonymi w Europejskiej Unii Nadawców.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Program 2 Polskiego Radia aktywnie włączył się w wymianę koncertową EBU w 1993 roku, proponując słuchaczom w Europie transmisję koncertu na 80. urodziny Witolda Lutosławskiego (który Marcin Majchrowski przypomniał niedawno w "Filharmonii Dwójki"), koncertu na 60. urodziny Henryka Mikołaja Góreckiego, a także: koncert kompozytorski twórczości Witolda Lutosławskiego (powiązany ze wstąpieniem Polskiego Radia do Europejskiej Unii Radiowej), koncert muzyki polskiej w Dzień Jedności Niemiec w Berlinie (we współpracy z rozgłośnią DeutschlandRadio Kultur) i koncert otwierający Sezon Polski w programie BBC3, transmitowany z studia koncertowego Polskiego Radia w Warszawie.

monteverdi malutki tiririri.jpg
"Kreator nowej muzyki". 450. rocznica urodzin Claudia Monteverdiego

Pośród transmisji w 1993 r. znalazł się także wieczór Dnia Specjalnego Euroradia poświęconego 350. rocznicy śmierci Claudia Monteverdiego, który odtworzymy w poniedziałek (27.11) w "Porze koncertowej", na którą Andrzej Sułek zaprasza w godz. 13.00-15.00. W programie koncertu, który odbył się 28 listopada 1993 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, znalazła się muzyka polska czasów Monteverdiego w wykonaniu m.in. zespołów Il Tempo, Bornus Consort i Linnamuusikud oraz solistów pod kierunkiem Agaty Sapiechy i Marcina Bornusa-Szczycińskiego.

W godz. 19.30-22.30 w "Filharmonii Dwójki" Róża Światczyńska poprowadzi transmisję z sali St. Luke's w Londynie, gdzie z okazji 50-lecia wymiany koncertowej Europejskiej Unii Nadawców wystąpią skrzypaczka Esther Yoo, altowiolista Eivind Ringstad, pianista Paweł Kolesnikov oraz BBC Concert Orchestra pod dyrekcją Johannesa Wildnera. Zabrzmią dzieła Dobrinki Tabakovej, Benjamina Brittena, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena.

Jubileuszowy dzień zamkniemy przygotowanym przez Joanną Grotkowską "Nokturnem" (w godz. 23.05-1.00). Wysłuchamy powtórki zainicjowanej przez Andrzeja Chłopeckiego "Meta-mszy" z 23 września 1996 r., którą z Krakowa transmitowało 20 radiofonii - z Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Kanady, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Włoch i Wielkiej Brytanii.

"Meta-msza" to bez wątpienia najbardziej kunsztowny i odważny pomysł wśród autorskich projektów radiowych koncertów, realizowanych przez Program 2 PR w ramach rozpoczętej w styczniu 1993 r. współpracy z Europejską Unią Radiową i transmitowanych do zrzeszonych w niej radiofonii. Na otwarcie sezonu 1996/1997, poświęconego gatunkowi mszy w historii muzyki od średniowiecza do czasów współczesnych, Andrzej Chłopecki zaproponował rodzaj rozbudowanej metaformy mszy, w której jej części stałe i zmienne w artystycznym ujęciu polskich kompozytorów muzyki dawnej - Mikołaja z Radomia (XV w.) i Marcina Mielczewskiego (XVII w.) - przepleciono z utworami liturgicznymi kompozytorów współczesnych - Bogusława Schaeffera, Pawła Szymańskiego, H. M. Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Całość dopełnić miały śpiewy chorałowe i improwizacje organowe.

W efekcie, we współpracy z Ewą Obniską, powstała "msza surkonwencjonalna, historycznie ekumeniczna i poniekąd postmodernistyczna, w której toczył się estetyczny dialog nie tylko pomiędzy muzyką dawną i muzyką współczesną, ale także w ich wewnętrznych obszarach stylistycznych" – jak komentował Chłopecki.

Zapraszamy do słuchania!

Czytaj także

Szefowa EBU: Polskie Radio to lider zmian w europejskiej radiofonii

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 19:35
- Udało wam się zrobić bardzo dużo w bardzo krótkim czasie, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój radiofonii cyfrowej - mówi Ingrid Deltenre, dyrektor generalna Europejskiej Unii Nadawców (EBU).
rozwiń zwiń