REKLAMA

Miron Białoszewski i "Pamiętnik z powstania warszawskiego"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 14:03
Wstrząsający zapis życia podczas wojennego zrywu powstańczej Warszawy, spisany kilkanaście lat po Wojnie. Białoszewski zaczął pisać "Pamiętnik..." w 1967 roku, a pierwsze wydanie książki - przypada na 1970 rok. 
Miron Białoszewski
Miron BiałoszewskiFoto: NAC/Hartwig Edward

W radiowych archiwach zachowało się unikalne nagranie z lat 80. XX wieku. Białoszewski czytał fragmenty książki od maja do sierpnia 1981 - w "karnawale" Solidarności. Pierwsza emisja "Pamiętnika…" miała miejsce w sierpniu tego samego roku. Białoszewski, czytając dla radia fragmenty swojej książki, interpretował je w charakterystyczny dla siebie sposób. Ponadto wersja radiowa uzupełniona jest uwagami Autora; zmienione są także ostatnie zdania czytanej książki.


powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Nagranie było dostępne na stronie radiowej Dwójki przez 63 dni, do 3 października – w nawiązaniu do czasu trwania Powstania Warszawskiego.

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w filmie i książce

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 17:00
- Ten film był przełomem w postrzeganiu powstania, łączyło się to z decyzją dotyczącą pokolorowania obrazu - mówił w Dwójce Marcin Ciszewski, historyk, autor książki "Wędrówka po walczącym mieście".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Woronowicz: "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" to arcydzieło prozy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 17:00
- Miron Białoszewski to w sobie nosił przez tyle lat. Jak sam powiedział, Powstanie, to było najważniejsze wydarzenie w jego życiu, zamurowane, które musiało się w pewnym momencie wyrazić. I po 20 latach od zakończenia wydarzeń związanych z Powstaniem on to przelał - mówił w Dwójce aktor i autor spektaklu teatralnego na podstawie pamiętnika polskiego poety Mirona Białoszewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 05:45
Poezje i prozy na temat Powstania Warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
rozwiń zwiń