25. edycja Wielkanocnego Festiwalu Beethovena. Transmisje w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 21:17
Ruszyła 25. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, która odbywa się w dniach 20 marca - 2 kwietnia. Dziewięć koncertów jubileuszowego festiwalu odbędzie się w Warszawie, trzy kolejne zaplanowane są w salach koncertowych orkiestr symfonicznych z Poznania, Katowic i Wrocławia. Transmisje wydarzeń festiwalowych zaplanował Program 2 Polskiego Radia.
Plakat
PlakatFoto: materiały promocyjne

Hasło przewodnie Festiwalu - "Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum" - wyznacza program koncertów, w których usłyszymy zarówno dzieła religijne, jak i te, które są wyrazem szeroko pojętej sfery duchowej człowieka. Podczas festiwalu wystąpią czołowe polskie zespoły symfoniczne i chóralne, a także plejada uznanych wokalistów.


Krzysztof Penderecki.jpg
Serwis specjalny Polskiego Radia w 87. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego

Honorowy patronat nad festiwalowym sprawuje Prezydent RP.

W koncercie inauguracyjnym maestro Andrzej Boreyko wraz z Filharmonią Narodową poprowadził V Symfonię Beethovena oraz dwa utwory Krzysztofa Pendereckiego - Adagietto z Raju utraconego i Agnus Dei z Polskiego Requiem; w koncercie finałowym pod jego batutą wybrzmiały utwory Pendereckiego, Pärta, Ravela i Kanczelego (prawykonanie europejskie utworu Libera me).

W siedzibie NOSPR-u w Katowicach wykonana zostanie VII Symfonia Beethovena, którą poprowadzi maestro Jacek Kaspszyk. Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Jarosława Thiela wraz z doborowymi solistami, takimi jak Julia Lezhneva (sopran), Terry Wey (kontratenor), Joshua Ellicott (tenor), Sascha Emanuel Kramer (tenor), Sebastian Noack (bas), Wolf Matthias Friedrich (bas), zaprezentują Pasję według św. Jana Bacha w sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Pełen program

W repertuarze wyłącznie Beethovenowskim usłyszymy maestro Jerzego Maksymiuka z Sinfonią Varsovią. Z koncertami symfonicznymi wystąpią takie polskie zespoły, jak Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy (utwory Pendereckiego i Oliviera Messiaena), Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Dawida Runtza (utwory Beethovena i Sibeliusa oraz Koncert Es-dur na trąbkę Haydna z kadencjami K. Pendereckiego w wykonaniu Gábora Boldoczki), a także Sinfonietta Cracovia prowadzona przez Jurka Dybała (utwory Pendereckiego, Takemitsu i Barbera).

Zobacz także:

  • Symfonie na fortepianie
  • Prof. Henryk Skarżyński: Beethoven miałby dziś szansę odzyskać słuch

W kontynuacji cyklu "Nieznane opery" Łukasz Borowicz przedstawi dwa jednoaktowe dzieła - Paula Hindemitha Sancta Susanna i Gustava Holsta Savitri. Intrygująco zapowiada się koncert kameralny Kwartetu Śląskiego, który wykona wszystkie kwartety smyczkowe Krzysztofa Pendereckiego oraz Kwintet fortepianowy Es-dur Schumanna z pianistką Aleksandrą Świgut. Podczas festiwalu kontynuowana będzie promocja najmłodszej generacji wykonawców: z recitalami fortepianowymi wystąpią Łukasz Krupiński i Andrzej Wierciński.


Beethoven 1200.jpg
Beethovenowska "Appassionata"

Zgodnie z tradycją Wielkanocnego Festiwalu nurt koncertowy uzupełnią cykliczne wydarzenia towarzyszące: Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej (czynna od 18 marca w Krakowie) i Międzynarodowe Sympozjum Naukowe. Festiwal anonsuje plakat autorstwa Zbigniewa Rogalskiego.

Współorganizatorami 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena są Filharmonia Narodowa oraz Program 2 Polskiego Radia.

. .

Czytaj także

Prolog Festiwalu Beethovena: uczta dla... oczu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 17:00
Koncert inauguracyjny - w sobotę (12.03) w Filharmonii Narodowej. Ale Festiwal Beethovenowski zaznaczył już swoją obecność w Krakowie koncertami oraz wystawą, o której mówiła w Dwójce Elżbieta Penderecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk: nikt nie napisał wspanialszej symfonii niż "Eroica"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 18:24
W ramach 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, przesuniętego na jesień z powodu pandemii, w piątek (16.10) został zagrany koncert, który poprowadził Jerzy Maksymiuk. W programie utwory Krzysztofa Pendereckiego i Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń