"Jazz Forum Talents" – album w nowej serii wydawniczej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 06:30
Cotygodniowe jazzowe koncerty – nie tylko na antenie Dwójki i w internetowych transmisjach wideo! 18 lutego nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się pierwszy album z nowej serii "Jazz.PL". Pierwszą płytową prezentacją jazzowych koncertów jest zapis występu grupy Jazz Forum Talents. 
Jazz Forum Talents - pierwszy album z nowej serii Jazz.PL
Jazz Forum Talents - pierwszy album z nowej serii "Jazz.PL"Foto: mat. prromocyjne

O tym, jak wszystko się zaczęło, we wprowadzeniu pisze pomysłodawczyni przedsięwzięcia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia:

Model obowiązujący od tysiącleci – scena lub estrada, artyści, publiczność, oklaski… i nagle oswojony, oczywisty porządek przestaje obowiązywać. W ostatnich prawie dwóch latach […] owe najpiękniejsze odruchy łączące wykonawców i odbiorców trzeba było znacząco poskromić. Nie należało jednak kapitulować! W początkach pandemicznego czasu zrodziła się buńczuczna, ale i prosta w swojej istocie idea organizowania koncertów online. Tak powstał cykl "Jazz.PL". 

Jazz Forum Talents w Studiu S-3.JPG
Jazz Forum Talents w Studiu S-3 Polskiego Radia [GALERIA]

Koncert formacji Jazz Forum Talents odbył się w Studiu S-3 Polskiego Radia w piątek 9 kwietnia 2021 roku. Na scenie spotkali się niezwykli muzycy: grający na harmonijce ustnej Kacper Smoliński z Weezdob Collective, gitarzysta Jakub Mizeracki z zespołu Skicki-Skiuk, saksofonista Maciej Kądziela z ZK Collaboration, dwoje prowadzących swoje własne formacje instrumentalistów: pianistka Kasia Pietrzko i skrzypek Tomasz Chyła, oraz perkusista Adam Zagórski i basista Roman Chraniuk – tworzący gwiazdorską sekcję rytmiczną. 

PIERWSZA PŁYTA Z CYKLU "JAZZ.PL"
Jazz Forum Talents 750x200.jpg

Nazwa "Jazz Forum Talents" nie przypadkiem kojarzy się z tytułem istniejącego od blisko 60 lat, wydawanego w Warszawie, europejskiego magazynu "Jazz Forum". Pięcioro muzyków pierwszy raz spotkało się na scenie w 2019 roku, na wydarzeniu organizowanym właśnie przez to zasłużone czasopismo. 

Małgorzata Małaszko: serię "Jazz.PL" otwierają młodzi ludzie z widowiskowymi talentami >>>

FRAGMENT KONCERTU: 

Źródło - serwis Facebook.com/Dwojka.PolskieRadio


Wspólny występ był dla nich niezwykle atrakcyjny, ważny i  jak się okazało – twórczy. Najpierw pojechali razem na kilka koncertów do USA, a po powrocie, i zaproszeniu do współpracy kolegów z sekcji rytmicznej, postanowili dalej razem muzykować, niezależnie od aktywności w swoich macierzystych zespołach. Artyści są nie tylko znakomitymi wykonawcami. Każdy z nich z powodzeniem komponuje! 

Jazz Forum Talents w Studiu S-3, podczas koncertu z cyklu "Jazz.pl". Jazz Forum Talents w Studiu S-3, podczas koncertu z cyklu "Jazz.pl".

Płyta, będąca zapisem koncertu, zawiera siedem utworów autorstwa wszystkich członków formacji. Pełne pasji wykonanie nadaje kompozycjom żywiołowość i tworzy niepowtarzalny styl. "Talents" – w tym określeniu kryje się najbardziej trafna, choć lapidarnie ujęta, charakterystyka zespołu. 

Seria Jazz.PL związana jest z przypadającą w tym roku 85. rocznicą powstania Programu 2 Polskiego Radia.


***

Mat. pras./am/rk 

Czytaj także

Jazz Forum Talents. Młodzi i zdolni razem na scenie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 06:00
W kolejnej odsłonie koncertowego cyklu Dwójki "Jazz.PL" wystąpiła formacja Jazz Forum Talents, złożona z największych nowych talentów polskiego jazzu. Zespół wyłoniono spośród muzyków, którzy brali udział w Jazz Forum Showcase powered by Szczecin Jazz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Pietrzko: rękawy mamy zakasane

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 11:15
- Nie wiemy, co nas czeka. Jak rynek muzyczny, zwłaszcza ten międzynarodowy, będzie wyglądał, ale myślę, że w Polsce całe lato będziemy grali - zapowiadała w "Poranku Dwójki" Kasia Pietrzko, pianistka, kompozytorka, aranżerka, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz.PL. ZK Collaboration i "Slow Food" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 08:00
W ramach cyklu "Jazz.PL" 5 listopada br. wystąpił zespół ZK Collaboration. Grupa prowadzona przez perkusistę Adama Zagórskiego i saksofonistę Macieja Kądzielę zagrała utwory z wydanej niedawno płyty "Slow Food". Zapis wideo koncertu do obejrzenia w artykule.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kacper Smoliński - mistrz harmonijki ustnej i jego pierwsza autorska płyta [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 19:15
Kacper Smoliński był bohaterem koncertu z cyklu "Jazz.PL". Grający na harmonijce ustnej artysta wraz z zespołem zaprezentował muzykę ze swego pierwszego autorskiego albumu. Przeżyjmy to jeszcze raz - zapraszamy do zobaczenia wideo ostatniego koncertu! 
rozwiń zwiń