III Konkurs Muzyki Polskiej. "Mamy nadzieję, że laureaci będą najlepszą promocją naszej kultury"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 14:56
Pianista Georgi Vasilev oraz zespół Aka Duo zostali zwycięzcami III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Jury wyłoniło ich spośród finalistów w dwóch kategoriach – pianiści i zespoły kameralne. Uczestnicy ostatniego etapu zaprezentowali niezwykle wysoki poziom wykonawczy i ciekawy dobór repertuaru.
Georgi Vasilev, zwycięzca III Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie w kategorii Pianiści
Georgi Vasilev, zwycięzca III Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie w kategorii PianiściFoto: Filip Błażejowski/NIMiT

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej to nie jest typowy konkurs. Oczywiście, zmagania konkursowe, powodujące wielkie emocje, są w centrum uwagi, także dzięki wysokim nagrodom regulaminowym, a także dzięki wielu nagrodom rzeczowym polegających na koncertach w ważnych salach koncertowych w Polsce i na świecie. Ale ten konkurs to także miejsce gdzie poznajemy zapomniane karty muzyki polskiej, gdzie uczestnicy, ale także jurorzy mogą poznawać utwory, a nawet kompozytorów o których dotychczas nie słyszeli. Dzięki międzynarodowemu charakterowi konkursu, a także dzięki jego obecności w przestrzeni wirtualnej, konkurs ten przyczynia się do promocji polskiej muzyki na świecie – powiedziała Paula Lis-Sołoducha, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Laureaci w kategorii Pianiści:

Nagrody główne regulaminowe / Main Prizes

I Nagroda / Prize – 20 000 euro                – Georgi Vasilev

II Nagroda / Prize – 10 000 euro               – Jan Wachowski

III Nagroda  / Prize – 8 000 euro               –  Kiryl Keduk

IV Nagroda / Prize – 6 000 euro                – Linda Lee

V Nagroda / Prize – 4 000 euro                 – Danylo Saienko

VI Nagroda / Prize – 2 000 euro                – Tomasz Zając

Nagroda specjalna regulaminowa / Special Main Prize

Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Antoniego Stolpe / Special Prize for the best performance of a work written by Antoni Stolpe –  1000 euro – Kiryl Keduk – Waltz in B-flat Major


Laureaci w kategorii ZESPOŁY KAMERALNE:
Nagrody główne regulaminowe / Main Prizes

I Nagroda / Prize – 20 000 euro                – Aka Duo

II Nagroda / Prize – 10 000 euro               – Reverie Piano Duo

III Nagroda  / Prize – 8 000 euro               – Quintessence

IV Nagroda / Prize – 6 000 euro                 – Shoven Quartet

V Nagroda / Prize – 4 000 euro                 – Silesian Wind Quintet

VI Nagroda / Prize – 2 000 euro                – Metropolis Piano Quartet

Wyróżnienie / Honourable Mentions – 500 euro           – Diverso String Quartet

Wyróżnienie / Honourable Mentions – 500 euro           – Aries duo

Nagroda specjalna regulaminowa / Special Main Prize

Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Antoniego Szałowskiego /Special Prize for the best performance of a work written by Antoni Szałowski. –  1000 euro
– Quintessence – Kwintet na instrumenty dęte

Tydzień przesłuchań konkursowych był dla nas jurorów i publiczności prawdziwym świętem muzyki polskiej. Usłyszeliśmy wiele interesujących interpretacji zarówno uznanych dzieł polskiej muzyki kameralnej jak też unikatowych odkryć muzyki mniej znanej. Jury doceniło nie tylko wysoki poziom wykonawstwa, ale również dobór repertuaru i jego ekspresyjną przekonywająca interpretacje w formie koncertu. Muzyka polska jest nierozerwalną częścią naszej tożsamości narodowej i historii. Mamy nadzieję, że laureaci - zespoły oraz pianiści poprzez swoją działalność koncertową będą najlepszą promocją naszej kultury – mówił Paweł Zalejski, przewodniczący jury w kategorii Zespoły kameralne.

W Konkursie przyznane zostały także specjalne nagrody pozaregulaminowe, m.in. w formie koncertów w instytucjach kultury, w tym artystycznych – takich jak filharmonie, jak również nagrody medialne, finansowe i rzeczowe. Szczegóły TUTAJ >>>

Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i środków Marszałka Województwa Podkarpackiego. Trzecia edycja Konkursu została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Alink-Argerich Foundation.

Patronem medialnym wydarzenia było Polskie Radio, a jego partnerem - Program 2.

***

materiały pras.

Zobacz więcej na temat: Konkurs Muzyki Polskiej
Czytaj także

Paweł Zalejski: III Konkurs Muzyki Polskiej to poszukiwanie własnej drogi przez artystów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023 11:00
- To konkurs bardzo specyficzny, mocno wyprofilowany. Wytypowaliśmy około 60 kompozytorów, których utwory są w pewnym sensie polecane uczestnikom, ale dopuszczamy również te przez nich wybrane. Zespół lub pianista może szukać dla siebie nowego programu, będziemy doceniali dobór repertuaru - mówił w Dwójce skrzypek Paweł Zalejski o konkursowych zmaganiach podczas III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

III Konkurs Muzyki Polskiej. Krzysztof Jabłoński: prace jury przebiegały bez większych zakłóceń

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2023 12:14
- Przeżywalibyśmy ten werdykt bardziej, gdybyśmy się kłócili i "polałaby się krew". Tak jednak nie było. Prace jury przebiegały bez większych zakłóceń i nasze opinie były zgodne - mówił w Cafe "Muza" Krzysztof Jabłoński, przewodniczący jury części pianistycznej III Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie. W nocy z soboty na niedzielę (8/9.07) poznaliśmy nazwiska laureatów wydarzenia. To Georgi Vasilev (kategoria Pianiści) i Aka Duo (Zespoły kameralne).
rozwiń zwiń