"Józef Glemp rozumiał ducha naszych czasów"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 11:23
- To ostatni z prymasów, który z racji swojego urzędu dysponował ogromną siłą oddziaływania. Józef Glemp rozumiał, że ta pozycja w naturalny sposób zostanie osłabiona – mówił w Dwójce Marek Zając z "Tygodnika Powszechnego".
Audio
Kardynał Józef Glemp
Kardynał Józef GlempFoto: Przemysław Goławski /PR

- Na tę śmierć trzeba patrzeć symbolicznie. Odchodzi kolejny ważny hierarcha łączący czasy PRL i czasy III Rzeczypospolitej komentował gość "Poranka Dwójki”. Kardynał Józef Glemp był jedną z najważniejszych postaci ostatnich lat, od stanu wojennego aż do wejścia Polski do Unii Europejskiej.  – Był jednym ze współarchitektów stosunków państwo Kościół, które udało się zbudować od początku lat 90. – opowiadał Marek Zając. Publicysta Tygodnika Powszechnego podkreślał, że hierarcha był zwolennikiem kompromisu i zgody, opowiadał się za formułą przyjaznego rozdziału Kościoła od państwa. - Ten model był wynikiem koncyliacyjnego stylu działania prymasa szukania kompromisu, wygaszania konfliktów. Glemp nie był człowiekiem o autorytarnym stylu sprawowaniu rządów – podkreślał.

Józef Glemp w Radiach Wolności - posłuchaj

Gość Piotra Kędziorka zwracał uwagę, że kardynał rozumiał ducha demokracji i był pogodzony ze zmieniającą się rolą i zmniejszającym się zakresem władzy urzędu prymasowskiego. – Kardynał rozumiał, że to proces naturalny, nie bronił władzy prymasa. Wiedział, że tak musi być - dodawał.

Kardynał Józef Glemp w Polskim Radiu

Kardynał Józef Glemp zmarł w środę po ciężkiej chorobie. Miał 83 lata. Był prymasem Polski w latach 1981-2009. Pełnił też funkcję metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego oraz przewodniczył Konferencji Episkopatu Polski. Wielokrotnie podkreślał, że Kościół jest przede wszystkim strażnikiem sprawiedliwości i miłości i że w swej biskupiej posłudze stara się promować zasady Soboru Watykańskiego II.

Czytaj także

Graś o kard. Glempie: na stałe wpisał się w politykę

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 09:14
Tak jak prymas Stefan Wyszyński musiał zmagać się w Polsce ze zniewoleniem, tak prymas Józef Glemp zmagał się z wolnością i jej wyzwaniami - tak o zmarłym kard. Glempie mówił rzecznik rządu Paweł Graś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb kardynała Glempa w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 12:12
Kardynał Józef Glemp zostanie pochowany w archikatedrze świętego Jana w Warszawie. Poinformował o tym metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasze życiorysy są podobne". Wałęsa o kard. Glempie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 10:38
- Był uczestnikiem wielu wielkich zdarzeń. Jego mądre decyzje upoważniają nas do mówienia, że Józef Glemp był wielkim prymasem, jak na te czasy - wspomina kardynała Józefa Glempa, były prezydent Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń