Nieskończona muzyka Zygmunta Krauzego

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 19:40
- Czas trwania takiego utworu nie ma znaczenia. Słuchacz sam decyduje, kiedy i czego słucha - wyjaśniał koncepcję muzyki unistycznej jej twórca.
Audio
  • Zygmunt Krauze o unizmie muzycznym (Wybieram Dwójkę)
Zygmunt Krauze zachwycił się twórczością Władysława Strzemińskiego już jako licealista. To doświadczenie zdeterminowało jego drogę kompozytorską
Zygmunt Krauze zachwycił się twórczością Władysława Strzemińskiego już jako licealista. To doświadczenie zdeterminowało jego drogę kompozytorskąFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

- Jest to możliwe, bowiem kompozycja unistyczna oparta jest na jednym pomyśle pojawiającym się już na samym początku. Potem mamy już tylko minimalne zmiany niezbędne do utrzymania napięcia - wyjaśniał Zygmunt Krauze.

Co ciekawe, ten rewolucyjny pomysł kompozytor zaczerpnął w latach 50. z twórczości plastycznej Władysława Strzemińskiego, którego do dziś nazywa swoim "nauczycielem formy muzycznej". Idealna realizacja idei unizmu w domenie dźwiękowej niemożliwa jest w warunkach salki koncertowej - głównie dlatego, że doskonała kompozycja nie powinna mieć początku ani końca.

Rozwiązanie tego - nierozwiązywalnego, zdawałoby się, problemu, przyniosła pod koniec lat 80. architektura...

***

Goście: Zygmunt Krauze (kompozytor), Michał Mendyk (szef firmy fonograficznej Bołt Records)

Prowadził: Adam Suprynowicz

Data emisji: 26.02.2015

Godzina emisji: 16.17

Materiał wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mm/mc

/
Okładka płyty "Hommage a Strzemiński" z unistycznymi utworami Zygmunta Krauzego

Czytaj także

Simon Steen-Andersen rozszerza granice muzyki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 10:00
- W moich utworach chodzi o to, żeby elementy wizualne, czy choreograficzne, nie stanowiły osobnej, nałożonej na muzykę warstwy, tylko żeby były z nią zintegrowane. Żeby łączyła je jedna idea - mówił duński kompozytor podczas spotkania ze słuchaczami na festiwalu Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Stańczyk - człowiek renesansu z Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 16:00
Rozmowa z kompozytorem (a jednocześnie chórzystą i... prawnikiem), który bez względu na sytuację życiową jest zawsze człowiekiem wolnym.
rozwiń zwiń