Bozhanov zwycięzca Konkursu Chopinowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 17:00
Charyzmatyczny bułgarski pianista po raz kolejny zdystansował współzawodników, choć poziom czwartkowych przesłuchań był bardzo wysoki.
Audio
  • Evgeni Bozhanov - zapowiedź pianistyki XXI wieku
  • Marek Dyżewski: Evgeni Bozhanov odsłania przed nami królestwo nie z tego świata...
  • Evgeni Bozhanov: nad Warszawą unosi się duch Chopina
  • Miroslav Kultyshev - bezbarwny profesjonalista
  • Daniił Trifonov odrodził się w trakcie Konkursu Chopinowskiego...
  • Leonora Armellini - połączenie młodzieńczości z ogromną kutrurą dźwięku
  • Fei-Fei Dong przeżywa spadek formy. Czy usłyszymy ją w finale?

Konkurs się rozstrzygnął - powiedziała Małgorzata Pęcińska. Oczywiście z przymrużeniem oka, jednak już dziś trudno sobie wyobrazić finał Konkursu bez Evgeniego Bozhanova. Ponoć kompozycje Chopina stanowią marny odblaski jego fgenialnych improwizacji. Czy natchniony,  subiektywny styl Bozhanova przybliża nas do tego ideału?

Innym uczestnikom, skądiną wybitnie utaletnowanym, udzieliło się zawrotne tempo zmagań. Zmęczenie i trema zaszkodziłay m.in. występom Fei-Fei Dong oraz Pawła Wakarecego. Trudno natomiast powiedzieć to samo o recitalu Jaysona Gillhama, który zdaniem Marka Dyżewskiego i Marcina Majchrowskiego w ogóle nie powinien się znaleźć w III etapie przesłuchań.

 

***

 

Miroslav Kultyshev urodził się 21 sierpnia 1985 r. w Leningradzie. Absolwent klasy Alexandra Sandlera w Konserwatorium w Sankt Petersburgu. Obecnie odbywa studia podyplomowe w tej uczelni. Zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego (2007). Brał udział w licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Rosji, Niemczech, na Elbie, w Chorwacji, Finlandii, a także w Polsce w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Występował w słynnych salach koncertowych, m.in. Grosser Saal wiedeńskiego Musikverein, Mozarteum w Salzburgu, Concertgebouw w Amstertamie, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Nowym Jorku. Jako solista koncertował z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych pod batutami znanych dyrygentów: Valerego Gergieva, Vladimira Ashkenazy'ego, Alexandra Dmitrieva i wielu innych.

Daniil Trifonov urodził się 5 marca 1991 r. w Nowgorodzie. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie klasy Tatiany Zelikman. Od 2009 kształci się w Stanach Zjednoczonych w Cleveland Institute of Music pod kierunkiem Sergieja Babayana. Równolegle studiuje kompozycję.Laureat licznych konkursów muzycznych, m.in. rosyjskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, organizowanego w Pekinie (2006) – trzecia nagroda, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Republiki San Marino – pierwsza nagroda i Międzynarodowego Konkursu im. Skriabina w Moskwie – piąta nagroda (2008). W rok później odbył dwie tury koncertowe, podczas których wystąpił w najważniejszych miastach Kanady, Stanów Zjednoczonych (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku) i Włoch. Ponadto koncertował w Rosji, Austrii, Chinach, Izraelu. Nagrywał dla wielu stacji radiowych i telewizyjnych.

Jayson Gillham urodził się 15 sierpnia 1986 r. w Dalby. Absolwent Griffith University Queensland Conservatorium w stopniu Bachelor of Music. Stopień Master of Music otrzymał w Royal Academy of Music w Londynie w klasie Christophera Eltona. Laureat trzeciej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Londynie (2005).Koncertuje jako solista i kameralista w Australii, Holandii i Wielkiej Brytanii - m.in. w Wigmore Hall. Występował ze znanymi orkiestrami Australii.

Leonora Armellini urodziła się 25 czerwca 1992 r. w Padwie. Absolwentka Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie w klasie Sergia Perticaroli. Laureatka licznych włoskich konkursów pianistycznych.W swoim dorobku artystycznym ma ponad 200 występów publicznych, w tym recitali i koncertów z orkiestrą. W 2009 r. debiutowała w Carnegie Weill Recital Hall w Nowym Jorku.

Fei-Fei Dong urodziła się 12 lipca 1990 r. w Shen Zhen. Studentka Juilliard School of Music w Nowym Jorku w klasie Yocheved Kaplinskiej. Laureatka wielu konkursów pianistycznych organizowanych w Chinach. W 2009 r. wystąpiła z programem chopinowskim w Alice Tully Hall w Nowym Jorku. W tym samym roku wykonała Koncert f-moll Chopina z Aspen Academy Orchestra w Aspen Benedict Music Tent.

Claire Huangci urodziła się 22 marca 1990 r. w Rochester. Absolwentka Curtis Institute. Umiejętności  pianistyczne doskonaliła w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie Arie Vardiego. W 2010 została laureatką pierwszej narody Konkursu Chopinowskiego w Miami. Rok wcześniej zwyciężyła w Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt oraz otrzymała Orpheum Music Prize w Zurichu. Wystąpiła z licznymi recitalami w Europie, Chinach, Japonii i w Stanach Zjednoczonych (w Carnegie Hall). Jako solistka koncertuje z prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi, m.in. Orchestrą Filadelfijską, Chińską Orkiestrą Filharmoniczną, Orkiestrą Filharmonii w Sankt Petersburgu, Moskiewską Orkiestrą Radiową, Deutsche Streichphilharmonie.

Paweł Wakarecy urodził się 14 października 1987 r. w Toruniu. Kształci się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń. Laureat polskich konkursów pianistycznych m.in. w Szafarni i Koninie. Finalista Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). Koncertował z recitalami oraz jako solista z orkiestrą w wielu miastach Polski i zagranicą, m.in. w Niemczech, Chinach, Bułgarii, Rosji, Szwecji oraz w Gwadelupie.

Evgeni Bozhanov to bułgarski pianista, zdobywca II Nagrody w prestiżowym Międzynarodowym  Konkursie Królowej Elżbiety (Belgia, 2010). Urodzony w 1984 roku w Rousse w Bułgarii, gdzie rozpoczął występy z orkiestrą w wieku lat 12. Był uczniem Borisa Blocha w Folkwang-Hohschule fur Musik w Essen (Niemcy), następnie studiował zaś u Georga Friedriecha Schencka w Robert Schumann Musikhochschule w Dusseldorfie. Brał udział w licznych konkursach pianistycznych od 1996 roku.W 2008 r. zdobył I nagrodę na Konkursie Alessandro Cassagrande (Terni/Włochy) i II nagrodę (pierwszej nagrody nie przyznano) na Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie im. Światosława Richtera w Moskwie. W 2009 r. był finalistą Konkursu Vana Cliburna (Fort Worth/Texas), gdzie otrzymał nagrodę w kategorii "chamber music" za interpretację Kwintetu smyczkowego f moll C. Francka, wykonanego ze słynnym Takacs Quartett. Brał udział w Ravinia Festival (Chicago),w Miedzynarodowym Festiwalu "Chopin i jego Europa" a także festiwalu Muzyki Kameralnej w Triescie. Andre Watts nazwał go wspaniałym pianistą o niezwykłych umiejętnościach technicznych i wybitnej muzycznej ekspresji. ...z niespotykaną precyzją tworzy hipnotyzującą muzykę napisał The Dallas Morning News, jest w stanie oddać więcej niuansów melodii w jednym takcie, niż większość pianistów przez całe życie, a przy tym przychodzi mu to tak naturalnie.

Czytaj także

Zepsute mazurki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 12:00
Po wtorkowych przesłuchaniach komentatorzy Dwójki po raz kolejny zastanawiali się nad trafnością decyzji jury Konkursu Chopinowskiego...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychologiczny Konkurs Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 18:08
Wzrasta tempo zmagań i poziom konkursowego napięcia. Nic dziwnego: do finału pozostały zaledwie trzy dni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Wakarecy w finale!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 10:00
W poniedziałek rozpoczyna się finał Konkursu Chopinowskiego. Polski pianista zmierzy się z Evgenim Bozhanovem - jednym z teogorocznych faworytów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrowersyjny finał

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 16:00
Komentatorzy Dwójki podsumowują III etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego i polemizują z decyzją jury.
rozwiń zwiń