Zepsute mazurki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 12:00
Po wtorkowych przesłuchaniach komentatorzy Dwójki po raz kolejny zastanawiali się nad trafnością decyzji jury Konkursu Chopinowskiego...
Audio
  • Co na Konkursie Chopinowskim robi Ilya Rashkovskiy?
  • Nicolay Khozyainov i umiejętność czytania tekstu muzycznego jako problem współczesnej edukacji muzycznej...
  • Yuri Watanabe nie poradziła sobie z mazurkami i nie zrouzmiała chopinowskiego rubato
  • Mei-Ting Sun - szybkość i siła jako dowód słabej techniki
  • Mei-Ting Sun: najtrudniejsze były dla mie mzaurki - spędziłem cały rok, ucząc się ich
  • Junna Iwasaki była zwyczajnie nieprzygotowana
  • Junna Iwasaki była zwyczajnie nieprzygotowana
  • Yulianna Avdeeva - świetna pianistka, które nie rozumie urody chopinowskich mazurków
  • Marcin Koziak dał udany występ, ale zabrakło mu kultury dźwięku

Marcin Majchrowski, Małgorzata Pęcińska, Marek Dyżewski i Kacper Miklaszewski nie obawiali się uznać występu Rosjaninia  Ilyi Rashkovskiyego w II etapie przesłuchań za "pomyłkę jury". Wrażenie nieprzygotowanych sprawiali Nicolay Khozyainov oraz Yuna Yuwasaki. Ogłoszenie wyników II etapu przesłuchań już w środę wieczorem. Czy jury zgodzi się z komentatorami Dwójki?

/

 

Nicolay Khozyainov urodził się 17 lipca 1992 r. w Błagowieszczeńsku. Studiuje w moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego pod kierunkiem Mikhaila Voskresensky'ego. W 2008 zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie im. Aleksandra Skriabina w Paryżu też zdobył drugą nagrodę VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Moskwie. Występował z licznymi recitalami w prestiżowych salach Rosji, Niemiec, Polski, Czech, Stanów Zjednoczonych i Afryki Południowej. Jako solista koncertował z orkiestrami symfonicznymi w Rosji. Wziął udział w Festiwalu Gdańska Jesień w Filharmonii Bałtyckiej oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Mozarta i Czajkowskiego w Paryżu (2009).

Yuri Watanabe urodziła się 15 kwietnia 1988 r. w Tokio. Kształci się w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Incontri col Maestro w Imoli w klasie Leonida Margariusa. Studiowała także pod kierunkiem m.in. Alberto Nosé oraz Anny Kravtchenko. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów we Włoszech i w Japonii, m.in. trzeciej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Azji (Tokio, 2009). Koncertowała w Japonii, Szwajcarii oraz we Włoszech.

Mei-Ting Sun urodził się 14 marca 1981 r. w Szanghaju. Ukończył Mannes College of Music w Nowym Jorku pod kierunkiem Edwarda Aldwella w stopniu Master of Music. Uzyskał stopień Doctor of Musical Arts w Juilliard School of Music. Laureat pierwszej nagrody National Chopin Piano Competition w Stanach Zjednoczonych (2005). Rok później został laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Maroku. Występuje z recitalami i jako solista z orkiestrami w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie, ostatnio w Ameryce Łacińskiej, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Polsce. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych, m.in. w Newport Festival, Praska Wiosna i Festival de Radio France w Montpellier. Z okazji 200 rocznicy urodzin Chopina wykonał wszystkie jego utwory.

Jacek Kortus urodził się 12 lipca 1988 r. w Poznaniu. Uczeń Państwowego Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w klasie Waldemara Andrzejewskiego. Laureat krajowych konkursów pianistycznych dla dzieci i młodzieży, m. in konkursów Chopinowskich w Antoninie (2000, 2005 - 1. miejsce) i Szafarni (1999). Laureat nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy (2004). Finalista Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2005. Wyróżniony na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Ilya Rashkovskiy urodził się 17 listopada 1984 r. w Irkucku. Studiuje w Ècole Normale de Musique w Paryżu w klasie Mariana Rybickiego. Ukończył Szkołę Muzyczną w Nowosybirsku pod kierunkiem Mary Lebenzon oraz Hochschule für Musik w Hanowerze pod kierunkiem Vladimira Kraineva. Laureat pierwszych nagród konkursów pianistycznych we Włoszech i w Honkongu, a także drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Long-Thibaud w Paryżu. Koncertował z licznymi recitalami w prestiżowych salach koncertowych Europy (Concertgebouw, Salle Pleyel), Japonii (Suntory Hall), Stanów Zjednoczonych (Lincoln Center), także z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, takich jak: Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, New Japan Symphony, London Chamber Orchestra, London Mozart Players Orchestra i Orkiestra Filharmoniczna w Honkongu.

Junna Iwasaki urodziła się 4 października 1984 r. w Aichi. Absolwentka Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Tokio. Od 2007 roku studiuje w Wiedniu pod kierunkiem Jana Gottlieba Jiracka von Arnim. Laureatka wielu japońskich konkursów pianistycznych oraz najwyższych nagród konkursów w Austrii i we Włoszech, m.in. drugiej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Josefa Dichlera (2008) w Wiedniu oraz oraz piątej nagrody w Konkursie Silvio Bengalli w Val Tidone (2010). Koncertowała w Japonii, Austrii, Hiszpanii, Belgii.

Avdeeva Yulianna naukę gry na fortepianie rozpoczęła w roku 1990 w Szkole Muzycznej im. Gniesinych pod kierunkiem Eleny Ivanovej w swoim rodzinnym mieście. Obecnie studiuje w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Vladimira Troppa. Jednocześnie kształci się w Hochschule für Musik und Theater w Zurychu (Szwajcaria), gdzie od października 2006 roku jest asystentką prof. Konstantina Scherbakova. Yulianna Avdeeva jest tryumfatorką LXI Konkursu w Genewie w Szwajcarii (2006) i laureatką wielu międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów: I nagrody w Konkursie im. Carla Czernego w Pradze (1997), Grand Prix I Ogólnorosyjskiego Otwartego Konkursu "New Names" w Moskwie (2000), I nagrody w V Konkursie "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy (2002), I nagrody w XII Konkursie "A.M.A. Calabria" we Włoszech (2002) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), II nagrody w Konkursie w Bremie w Niemczech (2003), II nagrody w IV Konkursie Kompozytorów Hiszpańskich w Madrycie (2003), II nagrody w XV Konkursie dla Pianistów z Orkiestrą "Citta di Cantù" we Włoszech (2005), oraz III nagrody w Konkursie im. Kurta Leimera w Zurychu (2005). Pianistka koncertowała w Moskwie, w wielu innych miastach Rosji oraz kilkudziesięciu krajach, m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii, USA, we Francji, w Niemczech, Izraelu, Belgii, Japonii, Grecji, we Włoszech i w Południowej Afryce. Występowała w słynnych salach, jak choćby Bösendorfer-Saal w Wiedniu czy Barbican Center w Londynie. Wykonania Yulianny Avdeevej zostały utrwalone na płytach i są często nadawane w rosyjskiej telewizji i stacjach radiowych.

Marcin Koziak urodził się 14 marca 1989 r. w Krakowie. Student krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Stefana Wojtasa. Laureat m.in. drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Budapeszcie (2006) i drugiej nagrody  Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007). Koncertował jako solista m.in. z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Występował z licznymi recitalami w Chinach, Japonii, w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Szwecji oraz na Ukrainie i Węgrzech. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj także

Konkurs Chopinowski: dzień czwarty

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 20:00
Marcin Koziak i Jacek Kortus - znany z poprzedniej edycji Konkursu - to polscy reprezentanci na środowych przesłuchaniach. Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koreański Jankiel i polski homo ludens

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 14:53
Rewelacją środowych przesłuchań był występ Koreańczyka Sung Jae Kima, a jedną z atrakcji - powrót Jacka Kortusa, finalisty poprzedniego Konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kortusowe dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 23:30
Występ Polaka wielu uznało za najlepszy w drugim etapie XVI Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczęśliwa dwudziestka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 08:20
Znamy już uczestników III etapu przesłuchań Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń