Psychologiczny Konkurs Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 18:08
Wzrasta tempo zmagań i poziom konkursowego napięcia. Nic dziwnego: do finału pozostały zaledwie trzy dni.

Czy stres nie przytłoczy Marcina Koziaka, który od początku miał problem z równowagą pomiędzy spontanicznością i dyscypliną? Czy da się we znaki dotychczas bezbłędnemu Ingolfowi Wunderowi? Na te i wiele innych pytań spróbują wieczorem odpowiedzieć Marcin Majchrowski, Małgorzata Pęcińska i Marek Dyżewski (godz. 23:00). Ciekawe też, co o konkursowym napięciu ma do powiedzenia Rafał Blechacz, z którym rozmawiała Anna Skulska (po godz. 11:30). Tradycyjnie już zachęcamy też do wspólnej lektury biografii "Martha Argerich - dziecko i czary"pióra Oliviera Bellamy (godz. 22:45)

Program:

10.00 Wai-Ching Rachel Cheung (Chiny)

    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata b-moll op. 35
    * Fryderyk Chopin - Preludium A-dur op. 28 nr 7
    * Fryderyk Chopin - Preludium fis-moll op. 28 nr 8
    * Fryderyk Chopin - Preludium E-dur op. 28 nr 9
    * Fryderyk Chopin - Preludium cis-moll op. 28 nr 10
    * Fryderyk Chopin - Preludium H-dur op. 28 nr 11
    * Fryderyk Chopin - Preludium gis-moll op. 28 nr 12
    * Fryderyk Chopin - Preludium Fis-dur op. 28 nr 13
    * Fryderyk Chopin - Preludium es-moll op. 28 nr 14
    * Fryderyk Chopin - Preludium Des-dur op. 28 nr 15
    * Fryderyk Chopin - Preludium b-moll op. 28 nr 16
    * Fryderyk Chopin - Preludium As-dur op. 28 nr 17
    * Fryderyk Chopin - Preludium f-moll op. 28 nr 18
    * Fryderyk Chopin - Preludium Es-dur op. 28 nr 19
    * Fryderyk Chopin - Preludium c-moll op. 28 nr 20
    * Fryderyk Chopin - Preludium B-dur op. 28 nr 21
    * Fryderyk Chopin - Preludium g-moll op. 28 nr 22
    * Fryderyk Chopin - Preludium F-dur op. 28 nr 23
    * Fryderyk Chopin - Preludium d-moll op. 28 nr 24

Fortepian: Steinway


11.00 Yury Shadrin (Rosja)

    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
    * Fryderyk Chopin - Ballada g-moll op. 23
    * Fryderyk Chopin - Nokturn b-moll op. 9 nr 1

Fortepian: Steinway

 

12.30 Irene Veneziano (Włochy)

    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata b-moll op. 35
    * Fryderyk Chopin - Nokturn F-dur op. 15 nr 1
    * Fryderyk Chopin - Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2
    * Fryderyk Chopin - Berceuse Des-dur op. 57
    * Fryderyk Chopin - Polonez es-moll op. 26 nr 2

Fortepian: Fazioli

 

13.30 Nicolay Khozyainov (Rosja)

    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata b-moll op. 35
    * Fryderyk Chopin - Scherzo E-dur op. 54
    * Fryderyk Chopin - Ballada f-moll op. 52

Fortepian: Yamaha
 

17.00 Mei-Ting Sun (USA)

    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
    * Fryderyk Chopin - Impromptu Fis-dur op. 36
    * Fryderyk Chopin - Mazurek B-dur op. 7 nr 1
    * Fryderyk Chopin - Mazurek a-moll op. 7 nr 2
    * Fryderyk Chopin - Mazurek f-moll op. 7 nr 3
    * Fryderyk Chopin - Mazurek As-dur op. 7 nr 4

Fortepian: Yamaha

 

18.00 Yulianna Avdeeva (Rosja)

    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata b-moll op. 35
    * Fryderyk Chopin - Ballada f-moll op. 52
    * Fryderyk Chopin - Nokturn cis-moll op. 27 nr 1
    * Fryderyk Chopin - Nokturn Des-dur op. 27 nr 2

Fortepian: Yamaha

 

19.30 Marcin Koziak (Polska)

    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
    * Fryderyk Chopin - Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2
    * Fryderyk Chopin - Scherzo E-dur op. 54

Fortepian: Steinway

 

20.30 - Ingolf Wunder (Austria)

    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
    * Fryderyk Chopin - Rondo a la Mazur F-dur op. 5
    * Fryderyk Chopin - Bolero a-moll op. 19

Fortepian: Steinway

 

15 paździerinka (piątek)


/

Wai-Ching Rachel Cheung urodziła się 27 września 1991r. w Hongkongu. Studia muzyczne, zakończone licencjatem, odbyła w Akademii Muzycznej w Hongkongu w klasie Eleanory Wong. Laureatka wielu młodzieżowych konkursów pianistycznych, m.in. w Hongkongu, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie i we Włoszech. Stypendystka chińskich organizacji muzycznych wspierających młodych pianistów.
Brała udział w licznych festiwalach muzycznych, m.in. w Rosji, w Polsce (w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju), na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych. Występuje z licznymi recitalami oraz jako solistka z orkiestrami symfonicznymi, m.in. z Orkiestrą Filharmonii w St.  Petersburgu i Miejską Orkiestrą Symfoniczną w Jerozolimie.
Yury Shadrin Urodził się 31 lipca 1980 r. w Perm. Ukończył konserwatoria w Moskwie i Oberlin. Studiował pod kierunkiem m.in. Elisso Virsaladze i Monique Duphil. Od 2008 umiejętności pianistyczne doskonali w Peabody Institute w klasie Leona Fishera. Jest laureatem pierwszej nagrody konkursu pianistycznego w Maracaibo w Wenezueli, drugiej nagrody Corpus Christi International Piano Competition oraz trzeciej nagrody World Piano Competition w Cincinnati. Występuje w Niemczech, we Francji, w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych. Koncertował z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in. z Caracas Municipal Symphony i Orquestra Sinfónica de Salta w Argentynie.
Irene Veneziano urodziła się 5 lutego 1985 r. w Angerze. Absolwentka Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi w Mediolanie oraz Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie. Jej nauczycielami byli Edda Ponti i Sergio Perticaroli. Otrzymała także dyplom muzyka kameralisty. Laureatka konkursów organizowanych we Włoszech, Szwajcarii i w Stanach Zjednoczonych.
W 2009 zdobyła pierwsze nagrody w Konkursach Pianistycznych Premio Nazionale delle Arti w Turynie i Premio Doplicher w Mediolanie. Występowała w Europie i Azji.
Nicolay Khozyainov urodził się 17 lipca 1992 r. w Błagowieszczeńsku. Studiuje w moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego pod kierunkiem Mikhaila Voskresensky'ego. W 2008 zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie im. Aleksandra Skriabina w Paryżu też zdobył drugą nagrodę VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Moskwie. Występował z licznymi recitalami w prestiżowych salach Rosji, Niemiec, Polski, Czech, Stanów Zjednoczonych i Afryki Południowej.
Jako solista koncertował z orkiestrami symfonicznymi w Rosji. Wziął udział w Festiwalu Gdańska Jesień w Filharmonii Bałtyckiej oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Mozarta i Czajkowskiego w Paryżu (2009).
Mei-Ting Sun urodził się 14 marca 1981 r. w Szanghaju. Ukończył Mannes College of Music w Nowym Jorku pod kierunkiem Edwarda Aldwella w stopniu Master of Music. Uzyskał stopień Doctor of Musical Arts w Juilliard School of Music.
Laureat pierwszej nagrody National Chopin Piano Competition w Stanach Zjednoczonych (2005). Rok później został laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Maroku. Występuje z recitalami i jako solista z orkiestrami w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie, ostatnio w Ameryce Łacińskiej, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Polsce.
Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych, m.in. w Newport Festival, Praska Wiosna i Festival de Radio France w Montpellier. Z okazji 200 rocznicy urodzin Chopina wykonał wszystkie jego utwory.
Yulianna Avdeeva naukę gry na fortepianie rozpoczęła w roku 1990 w Szkole Muzycznej im. Gniesinych pod kierunkiem Eleny Ivanovej w swoim rodzinnym mieście. Obecnie studiuje w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Vladimira Troppa. Jednocześnie kształci się w Hochschule für Musik und Theater w Zurychu (Szwajcaria), gdzie od października 2006 roku jest asystentką prof. Konstantina Scherbakova. Yulianna Avdeeva jest tryumfatorką LXI Konkursu w Genewie w Szwajcarii (2006) i laureatką wielu międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów: I nagrody w Konkursie im. Carla Czernego w Pradze (1997), Grand Prix I Ogólnorosyjskiego Otwartego Konkursu "New Names" w Moskwie (2000), I nagrody w V Konkursie "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy (2002), I nagrody w XII Konkursie "A.M.A. Calabria" we Włoszech (2002) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), II nagrody w Konkursie w Bremie w Niemczech (2003), II nagrody w IV Konkursie Kompozytorów Hiszpańskich w Madrycie (2003), II nagrody w XV Konkursie dla Pianistów z Orkiestrą "Citta di Cantù" we Włoszech (2005), oraz III nagrody w Konkursie im. Kurta Leimera w Zurychu (2005). Pianistka koncertowała w Moskwie, w wielu innych miastach Rosji oraz kilkudziesięciu krajach, m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii, USA, we Francji, w Niemczech, Izraelu, Belgii, Japonii, Grecji, we Włoszech i w Południowej Afryce. Występowała w słynnych salach, jak choćby Bösendorfer-Saal w Wiedniu czy Barbican Center w Londynie. Wykonania Yulianny Avdeevej zostały utrwalone na płytach i są często nadawane 
w rosyjskiej telewizji i stacjach radiowych.
Marcin Koziak urodził się 14 marca 1989 r. w Krakowie. Student krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Stefana Wojtasa.
Laureat m.in. drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Budapeszcie (2006) i drugiej nagrody  Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007). Koncertował jako solista m.in. z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Występował z licznymi recitalami w Chinach, Japonii, w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Szwecji oraz na Ukrainie i Węgrzech. Stypendysta Ministra Kultury i Dedzictwa Narodowego.
Ingolf Wunder urodził się 14 marca 1989 r. w Krakowie. Student krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Stefana Wojtasa.
Laureat m.in. drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Budapeszcie (2006) i drugiej nagrody  Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007). Koncertował jako solista m.in. z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Występował z licznymi recitalami w Chinach, Japonii, w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Szwecji oraz na Ukrainie i Węgrzech. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wai-Ching Rachel Cheung urodziła się 27 września 1991r. w Hongkongu. Studia muzyczne, zakończone licencjatem, odbyła w Akademii Muzycznej w Hongkongu w klasie Eleanory Wong. Laureatka wielu młodzieżowych konkursów pianistycznych, m.in. w Hongkongu, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie i we Włoszech. Stypendystka chińskich organizacji muzycznych wspierających młodych pianistów.Brała udział w licznych festiwalach muzycznych, m.in. w Rosji, w Polsce (w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju), na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych. Występuje z licznymi recitalami oraz jako solistka z orkiestrami symfonicznymi, m.in. z Orkiestrą Filharmonii w St.  Petersburgu i Miejską Orkiestrą Symfoniczną w Jerozolimie.


Yury Shadrin Urodził się 31 lipca 1980 r. w Perm. Ukończył konserwatoria w Moskwie i Oberlin. Studiował pod kierunkiem m.in. Elisso Virsaladze i Monique Duphil. Od 2008 umiejętności pianistyczne doskonali w Peabody Institute w klasie Leona Fishera. Jest laureatem pierwszej nagrody konkursu pianistycznego w Maracaibo w Wenezueli, drugiej nagrody Corpus Christi International Piano Competition oraz trzeciej nagrody World Piano Competition w Cincinnati. Występuje w Niemczech, we Francji, w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych. Koncertował z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in. z Caracas Municipal Symphony i Orquestra Sinfónica de Salta w Argentynie.

Irene Veneziano urodziła się 5 lutego 1985 r. w Angerze. Absolwentka Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi w Mediolanie oraz Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie. Jej nauczycielami byli Edda Ponti i Sergio Perticaroli. Otrzymała także dyplom muzyka kameralisty. Laureatka konkursów organizowanych we Włoszech, Szwajcarii i w Stanach Zjednoczonych.W 2009 zdobyła pierwsze nagrody w Konkursach Pianistycznych Premio Nazionale delle Arti w Turynie i Premio Doplicher w Mediolanie. Występowała w Europie i Azji.

Nicolay Khozyainov urodził się 17 lipca 1992 r. w Błagowieszczeńsku. Studiuje w moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego pod kierunkiem Mikhaila Voskresensky'ego. W 2008 zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie im. Aleksandra Skriabina w Paryżu też zdobył drugą nagrodę VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Moskwie. Występował z licznymi recitalami w prestiżowych salach Rosji, Niemiec, Polski, Czech, Stanów Zjednoczonych i Afryki Południowej.Jako solista koncertował z orkiestrami symfonicznymi w Rosji. Wziął udział w Festiwalu Gdańska Jesień w Filharmonii Bałtyckiej oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Mozarta i Czajkowskiego w Paryżu (2009).

Mei-Ting Sun urodził się 14 marca 1981 r. w Szanghaju. Ukończył Mannes College of Music w Nowym Jorku pod kierunkiem Edwarda Aldwella w stopniu Master of Music. Uzyskał stopień Doctor of Musical Arts w Juilliard School of Music.Laureat pierwszej nagrody National Chopin Piano Competition w Stanach Zjednoczonych (2005). Rok później został laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Maroku. Występuje z recitalami i jako solista z orkiestrami w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie, ostatnio w Ameryce Łacińskiej, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Polsce.Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych, m.in. w Newport Festival, Praska Wiosna i Festival de Radio France w Montpellier. Z okazji 200 rocznicy urodzin Chopina wykonał wszystkie jego utwory.

Yulianna Avdeeva naukę gry na fortepianie rozpoczęła w roku 1990 w Szkole Muzycznej im. Gniesinych pod kierunkiem Eleny Ivanovej w swoim rodzinnym mieście. Obecnie studiuje w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Vladimira Troppa. Jednocześnie kształci się w Hochschule für Musik und Theater w Zurychu (Szwajcaria), gdzie od października 2006 roku jest asystentką prof. Konstantina Scherbakova. Yulianna Avdeeva jest tryumfatorką LXI Konkursu w Genewie w Szwajcarii (2006) i laureatką wielu międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów: I nagrody w Konkursie im. Carla Czernego w Pradze (1997), Grand Prix I Ogólnorosyjskiego Otwartego Konkursu "New Names" w Moskwie (2000), I nagrody w V Konkursie "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy (2002), I nagrody w XII Konkursie "A.M.A. Calabria" we Włoszech (2002) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), II nagrody w Konkursie w Bremie w Niemczech (2003), II nagrody w IV Konkursie Kompozytorów Hiszpańskich w Madrycie (2003), II nagrody w XV Konkursie dla Pianistów z Orkiestrą "Citta di Cantù" we Włoszech (2005), oraz III nagrody w Konkursie im. Kurta Leimera w Zurychu (2005). Pianistka koncertowała w Moskwie, w wielu innych miastach Rosji oraz kilkudziesięciu krajach, m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii, USA, we Francji, w Niemczech, Izraelu, Belgii, Japonii, Grecji, we Włoszech i w Południowej Afryce. Występowała w słynnych salach, jak choćby Bösendorfer-Saal w Wiedniu czy Barbican Center w Londynie. Wykonania Yulianny Avdeevej zostały utrwalone na płytach i są często nadawane w rosyjskiej telewizji i stacjach radiowych.

Marcin Koziak urodził się 14 marca 1989 r. w Krakowie. Student krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Stefana Wojtasa.Laureat m.in. drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Budapeszcie (2006) i drugiej nagrody  Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007). Koncertował jako solista m.in. z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Występował z licznymi recitalami w Chinach, Japonii, w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Szwecji oraz na Ukrainie i Węgrzech. Stypendysta Ministra Kultury i Dedzictwa Narodowego.

Ingolf Wunder urodził się 14 marca 1989 r. w Krakowie. Student krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Stefana Wojtasa.Laureat m.in. drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Budapeszcie (2006) i drugiej nagrody  Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007). Koncertował jako solista m.in. z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Występował z licznymi recitalami w Chinach, Japonii, w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Szwecji oraz na Ukrainie i Węgrzech. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj także

Koreański Jankiel i polski homo ludens

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 14:53
Rewelacją środowych przesłuchań był występ Koreańczyka Sung Jae Kima, a jedną z atrakcji - powrót Jacka Kortusa, finalisty poprzedniego Konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjska dama, austriacki cud i amerykański optymizm

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 16:00
Czwartek na Konkursie Chopinowskim upłynął pod znakiem konfrontacji wielkich osobowości ze szkolną przeciętnością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski dzień na Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 22:45
Dwóch z czterech Polaków zakwalifikowanych do II etapu przesłuchań - Marcin Koziak i Jacek Kortus - wystąpi dzisiaj w Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbarzyńcy na Konkursie Chopinowskim?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 14:00
W poniedziałek Bułgar Evgeny Bozhanov zachwycił po raz kolejny swoim ekstrawertycznym, improwizatorskim temperamentem, a Francuz Guillaume Masson zbulwersował amatorskim poziomem gry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kortusowe dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 23:30
Występ Polaka wielu uznało za najlepszy w drugim etapie XVI Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zepsute mazurki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 12:00
Po wtorkowych przesłuchaniach komentatorzy Dwójki po raz kolejny zastanawiali się nad trafnością decyzji jury Konkursu Chopinowskiego...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczęśliwa dwudziestka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 08:20
Znamy już uczestników III etapu przesłuchań Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Austriacki rodzynek na konkursowym zakalcu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 12:30
Ingolf Wunder zdystansował wszystkich uczestników środowych przesłuchań na Konkursie Chopinowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bozhanov zwycięzca Konkursu Chopinowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 17:00
Charyzmatyczny bułgarski pianista po raz kolejny zdystansował współzawodników, choć poziom czwartkowych przesłuchań był bardzo wysoki.
rozwiń zwiń